Podtopienia, wzrost poziomu wody w rzekach, uszkodzenia dróg - to efekt ostatnich opadów

Data publikacji: 22.05.2019 12:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami wzrasta poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Szczególnie trudna sytuacja występuje w powiatach buskim, staszowskim i kazimierskim, gdzie doszło do wielu podtopień, a strażacy interweniowali dotychczas ponad 150 razy.

Jednak jak informuje Józef Białowiejski dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach, mimo intensywnych opadów stan poziomu rzek w regionie jest wzrostowy, ale stabilny.

- Obecnie na terenie wszystkich powiatów obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Prognozy wskazują, że stan wody Wisły w Sandomierzu w najbliższą sobotę może osiągnąć stan alarmowy. Natomiast w miejscowości Zawichost w powiecie sandomierskim w ciągu dwóch dni poziom wody w Wiśle może według prognoz przekroczyć stan alarmowy - dodaje.

Józef Białowiejski zaznacza, że w związku z intensywnymi opadami deszczu w gminach Solec-Zdrój i Pacanów władze zdecydowały o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego.

Jak informuje Paweł Ksel, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi na terenie województwa świętokrzyskiego minionej doby pracowało ponad 250 zastępów straży pożarnej i ponad tysiąc strażaków PSP, jak również druhowie ochotnicy.

- Strażacy interweniowali między innymi przy zalanej drodze do miejscowości Bydłowa w gminie Oleśnica. Uszkodzony został także most na drodze powiatowej w miejscowości Podborek. Natomiast w miejscowości Koniemłoty w gminie Staszów z zalanego budynku ewakuowano dwie starsze osoby, które nie były w stanie samodzielnie opuścić swoich gospodarstw - dodaje.

Strażacy musieli ewakuować także przy pomocy łodzi dwie osoby z zalanego domu w miejscowości Wełnin w gminie Solec-Zdrój.

Rzecznik PSP w Kielcach informuje, że strażacy ciągle przyjmują zgłoszenia i podejmują interwencję.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla województwa świętokrzyskiego w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami. W zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej spodziewany jest wzrost poziomu wody do stanów średnich i wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze i alarmowe.

adv adv
Wiadomości
Reklama