"Kubuś" będzie miał nową siedzibę. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie

Data publikacji: 22.05.2019 13:31 / Data aktualizacji: 23.05.2019 18:39
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Teatr Lalki i Aktora

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Kielce. 17.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na zmiany w budżecie i przywrócenie finansowania na przebudowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktor Kubuś. Decyzje podjęto podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Jak informowaliśmy, plany adaptacji budynków przy Zamkowej, gdzie miała się mieścić nowa siedziba teatru zostały wstrzymane podczas marcowej sesji. Z inwestycji zrezygnowano, aby zabezpieczyć pieniądze na rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę ulic Witosa i Zagnańskiej.

Dzisiaj decyzją radnych pieniądze wróciły do „Kubusia”. W czasie odłożono natomiast kolejne inwestycje między innymi budowę nowego biurowca Kieleckiego Parku Technologicznego, modernizację siedziby Straży Miejskiej oraz przebudowę ulicy Słowackiego.

Zadowolenia z decyzji radnych nie kryją pracownicy „Kubusia”. Agata Sobota aktorka z Teatru Lalki i Aktora Kubuś zaapelowała jednocześnie o jak najszybsze ogłoszenie przetargu.

- To jest bardzo dobra decyzja. Nie należy na nic czekać tylko ogłaszać jak najszybciej przetarg. Sprawa Kubusia pojawiła się już w 2014 roku. Sprawmy, aby w Kielcach był teatr lalek z prawdziwego zdarzenia. To jest potrzebne zarówno miastu, mieszkańcom i widzom, ale taż pracownikom. Warunki w jakich pracujemy są naprawdę bardzo trudne. Problemem jest chociażby to, że nie mamy gdzie składować naszych kostiumów - podkreśliła Agata Sobota.

Remont teatru szacowany jest na 31 milionów. Przetarg na modernizacje ma zostać ogłoszony w tym roku.

Radni podjęli także uchwalę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 66 mln złotych. Wojciech Dudzic z urzędu miasta w Kielcach informuje, że kredyt przeznaczony będzie na finansowanie planowanego deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

- Zezwolenie na zaciągnięcie kredytu prezydent miasta otrzymał w uchwale budżetowej. Dzisiejsza decyzja to swego rodzaju glejt dla instytucji bankowych, który daje jednocześnie możliwość ogłoszenia przetargu w tej sprawie. Musimy zaciągać kredyt na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań - stwierdził Wojciech Dudzic.

Podczas sesji radni zadecydowali także o przesunięciu miliona złotych potrzebnych do rozstrzygnięcia przetargu na budowę parkingu przy dworcu autobusowym. Ma służyć przede wszystkim przewoźnikom oczekującym na swoje kursy. Docelowo ma on pomieścić 80 autobusów.

Reklama