Studenci medycyny będą ćwiczyć na fantomach

Data publikacji: 23.05.2019 13:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2019 Kielce. Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych. Fantomy

23.05.2019 Kielce. Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych. Fantomy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych otworzono nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. Będzie ono służyło studentkom i studentom pielęgniarstwa. Dzięki m.in. fantomom będą mogli w praktyce nauczyć się swojego przyszłego zawodu.

Jak informuje Grzegorz Gałuszka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych, szkoła jako jedna z 35 w Polsce otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia.

- Kupiliśmy kilkanaście fantomów odzwierciedlających ludzką anatomię i fizjologię, a także urządzenia do ratowania życia, m.in. defibrylatory. Na wyposażeniu centrum znajdują się również manekiny, na których studenci będą się uczyć resuscytacji - dodał Grzegorz Gałuszka.

W centrum utworzonych zostało 7 specjalistycznych pracowni m.in. sala opieki pielęgniarskiej z pomieszczeniem kontrolnym, sale egzaminacyjne, sala umiejętności pielęgniarskich oraz technicznych.

Jak informuje dr Jadwiga Krawczyńska, kierownik placówki, dzięki specjalistycznej aparaturze studenci będą mogli ćwiczyć podstawowe zabiegi pielęgniarskie, pielęgnacyjne, opiekuńcze, lecznicze, terapeutyczne i rehabilitacyjne.

- To różne procedury, także bardzo inwazyjne. To m.in. cewnikowanie, podłączanie wlewów kroplowych, czy pielęgnacja wkłuć centralnych. Możemy również ćwiczyć wybrane zabiegi np. przygotowanie ramienia do wkłucia oraz głowy do intubacji, czy udrażniania dróg oddechowych - zaznacza.

Anna Snoch, studentka I roku przyznaje, że dzięki specjalistycznym fantomom będzie mogła w bezpieczny i bezstresowy sposób nauczyć się wykonywania wielu zabiegów, które w przyszłości będzie musiała wykonywać prawdziwym pacjentom. 

- Mam możliwość wielokrotnego ćwiczenia różnych procedur bez stresu, który towarzyszy przy pracy z żywym pacjentem. Dzięki temu dużo pewniej czuję się na zajęciach praktycznych w szpitalu. Fantomy w sposób bardzo dokładny odwzorowują człowieka. Ćwiczyłam już na nich różne wkłucia. Wykonywałam już np. zastrzyki podskórne i domięśniowe oraz zakładałam wenflony - dodała Anna Snoch.

Na utworzenie i wyposażenie centrum Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach otrzymała z Ministerstwa Zdrowia ponad 2,5 mln zł.

Reklama