Kieleckie licea przeżywają prawdziwe oblężenie

Data publikacji: 23.05.2019 15:03
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2016 Kielce. LO im. Norwida. III Liceum Ogólnokształcące.

14.07.2016 Kielce. LO im. Norwida. III Liceum Ogólnokształcące.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nawet ponad 10 osób ubiega się o jedno miejsce w pierwszych klasach kieleckich liceów. To efekt podwójnego rocznika uczniów, ale też nowych zasad naboru, zgodnie z którymi każda osoba może się logować do dowolnej liczby szkół.

Dyrektorzy komentując proces rekrutacji, koncentrują się przede wszystkim na osobach wybierających ich szkołę jako pierwszego wyboru. Najpopularniejszą placówką, podobnie jak w ubiegłym roku jest III Liceum imienia Cypriana Kamila Norwida. Andrzej Zdeb, dyrektor szkoły informuje, że w zasadzie każdy profil cieszy się dużą popularnością.

- Kandydatów z pierwszego wyboru mamy już tak dużo, że moglibyśmy zakończyć nabór. Najbardziej oblegane są profile biologiczno-chemiczne. Pokazują to liczby. 352 absolwentów zaznaczyło w „Norwidzie” klasę biologiczno-chemiczną. W przypadku absolwentów podstawówek, na ten profil zdecydowało się aż 390 kandydatów - mówi.

W każdej klasie są 34 miejsca dostępne. Andrzej Zdeb przewiduje, że do końca rekrutacji liczba kandydatów może się podwoić.

O bardzo dużej liczbie kandydatów mówi także Krzysztof Stanisławski, zastępca dyrektora II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego. 

- Na 476 miejsc, które będziemy oferować, w systemie mamy 412 wskazania. To są kandydaci, dla których jesteśmy pierwszym wyborem. Natomiast wszystkich kandydatów jest w sumie 2692 - informuje Krzysztof Stanisławski.

Jak co roku w „Śniadku” popularne są klasy o profilu biologiczno-chemicznym. W szkole powstaną w sumie cztery takie oddziały dla absolwentów gimnazjów oraz dwa dla absolwentów podstawówek. Liczba kandydatów waha się od 237 do 298, z czego jako profil pierwszego wyboru zaznaczyło go od 39 do 67 osób. Jeszcze więcej kandydatów walczy o klasy biologiczno-chemiczne w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego. Tam w zależności od klasy liczba wniosków to od 297 po 334, z czego kandydatów, dla których jest to pierwszy wybór, jest od 23 do 51.

Waldemar Pukalski, dyrektor placówki mówi, że w poniedziałek szkoła podpiszę umowę o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, która obejmie patronatem klasy o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzoną informatyką i spodziewa się, że ten profil może zainteresować wielu dodatkowych kandydatów.

W sumie w kieleckich liceach przygotowanych jest 3468 miejsc w liceach, 2720 w technikach oraz 704 miejsc w szkołach branżowych. Rekrutacja trwa do 25 czerwca.

Reklama