Politechnika z rządowym wsparciem na współpracę z przemysłem

Data publikacji: 23.05.2019 15:39
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska dostała rządowe pieniądze na inwestycje. Poseł Krzysztof Lipiec, poseł Maria Zuba, rektor Wiesław Trąmpczyński, wiceminister nauki Sebastian Skuza i poseł Michał Cieślak

23.05.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska dostała rządowe pieniądze na inwestycje. Poseł Krzysztof Lipiec, poseł Maria Zuba, rektor Wiesław Trąmpczyński, wiceminister nauki Sebastian Skuza i poseł Michał Cieślak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

20 milionów złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała Politechnika Świętokrzyska. Wiceminister Sebastian Skuza podkreśla, że pieniądze są przekazane w formie dotacji, co daje kieleckiej uczelni dużą dowolność w ich wydawaniu.

- To jeden z filarów reformy szkół wyższych. Zwiększamy autonomię uczelni. Od politechniki będzie zależało na co wyda te pieniądze. Czy na zwiększenie pensji, czy na rozwój badań naukowych, czy na cokolwiek innego - informuje minister Skuza.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni zapowiada, że 20 milionów posłuży między innymi do poprawy współpracy uczelni z przemysłem. To oznacza inwestycje w poprawę jakości badań naukowych.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że kielecka uczelnia nie jest jedynie chlubą regionu, ale też ośrodkiem akademickim rozpoznawalnym w całej Polsce.

- Bardzo się cieszę, że Politechnika Świętokrzyska, która jest kuźnią kadr inżynierskich, jest tak dobrze postrzegana w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Sejmie. Jestem przekonany, że pieniądze zostaną dobrze spożytkowane - twierdzi poseł Krzysztof Lipiec.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśla wysoką jakość wniosku o dofinansowanie złożonego przez rektora Trąmpczyńskiego.

- Ten rok jest bardzo trudny dla budżetu Polski, ale pan rektor zdołał przekonać rząd i posłów, że pieniądze zostaną dobrze wydane - mówi poseł Zuba.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki uważa, że w najbliższym czasie znacząco zwiększy się jakość badań naukowych prowadzonych w kieleckiej uczelni oraz jej znaczenie dla rozwoju regionu świętokrzyskiego.

- Politechnika realizuje bardzo wiele projektów o znaczeniu regionalnym. Takim projektem jest laboratorium Głównego Urzędu Miar. Cieszę się, że również dzięki moim staraniom to laboratorium powstanie w Kielcach. Dzięki temu będą też powstawały tu nowe firmy i nowe miejsca pracy - twierdzi Anna Krupka.

Michał Cieślak poseł Porozumienia uważa, że kampus Głównego Urzędu Miar, który powstanie w Kielcach znacząco poprawi potencjał technologiczny województwa świętokrzyskiego. Poza tym będą tam prowadzone badania na najwyższym światowym poziomie.

- To jest niezwykle zaawansowana technologicznie instytucja, bardzo potrzebna w regionie, która sprawi, że nasz region zacznie się rozwijać. Sama instytucja zatrudni 450 fachowców zapowiada poseł Michał Cieślak.

Politechnika Świętokrzyska i Główny Urząd Miar tworzą konsorcjum. Rolą kieleckiej uczelni jest współpraca z przedsiębiorcami, którzy będą zainteresowani badaniami komercyjnymi prowadzonymi w laboratoriach.

Reklama