WDK z pomocą finansową sejmiku województwa

Data publikacji: 23.05.2019 17:21
Autor: Dorota Klusek , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.03.2019 Kielce. Widok na Wojewódzki Dom Kultury. WDK

04.03.2019 Kielce. Widok na Wojewódzki Dom Kultury. WDK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radni sejmiku województwa przekazali dodatkowe pieniądze na remont Wojewódzkiego Domu Kultury. Inwestycja umożliwi stworzenie tymczasowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, który przygotowuje się do wielkiego remontu.

Radni jednogłośnie zadecydowali o przekazaniu dodatkowych ponad 3 milionów złotych na remont WDK-u. To kolejny krok przybliżający realizację dużej kulturalnej inwestycji, czyli przebudowy Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach - informuje marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

- To zadanie o dużym ciężarze gatunkowym, może pochłonąć ponad 80 milionów złotych. Jego realizacja nie byłaby możliwa bez dzisiejszego zwiększenia pieniędzy na adaptację sali w Wojewódzkim Domu Kultury, która stanie się sceną zastępczą dla teatru dramatycznego - mówi marszałek.

Zabezpieczenie pieniędzy w budżecie województwa na adaptację sali umożliwi ogłoszenie drugiego przetargu. Przypomnijmy, że pierwszy został unieważniony, ponieważ złożone oferty okazały się za drogie. Urząd Marszałkowski przeznaczył na inwestycję 7 milionów złotych. Oferty każdej z trzech firm, które zostały złożone, znacznie, bo prawie o 5 milionów, przewyższały tę kwotę.

Kosztorys został później zaktualizowany. Realną cenę inwestycji oszacowano na prawie 10 milionów złotych. Po zatwierdzeniu dzisiejszych zmian w budżecie, właśnie taką łączną kwotę samorząd województwa zabezpieczył na remont WDK-u.

Z decyzji radnych województwa cieszy się dyrektor teatru Michał Kotański. Przyznaje, że pomysł na zdobycie pozostałych pieniędzy już jest.

- Mamy już pieniądze z Unii Europejskiej - to około 20 milionów złotych. Te fundusze powinny być wydane w przyszłym roku, co oznacza, że decyzje należy podejmować szybko. Czekamy na ogłoszenie funduszy norweskich i liczymy, że stąd też otrzymamy wsparcie. Odbywają się także rozmowy w Ministerstwie Kultury i tu także liczymy na pozytywne wyniki - mówi dyrektor.

Modernizacja WDK-u ma objąć tę część budynku, gdzie dziś znajduje się sala gimnastyczna i teren wokół.

Tagi do tego wpisu
Reklama