Ulewy powodują kolejne straty. Przekroczone stany alarmowe rzek

Data publikacji: 23.05.2019 17:47
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2019 Powiat pińczowski. Podtopienia po ulewach. Woda wdziera się na drogę Chroberz - Gacki

23.05.2019 Powiat pińczowski. Podtopienia po ulewach. Woda wdziera się na drogę Chroberz - Gacki
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Popołudniu potężna nawałnica przeszła nad gminą Opatowiec - informuje burmistrz Sławomir Kowalczyk. Podtopionych jest kilka miejscowości, m.in. Chwalibogowice i Senisławice. Jak dodaje, niebezpiecznie wzrasta poziom wody w Wiśle.

Od wczoraj w przeciągu doby poziom rzeki wzrósł o dwa metry. Na skutek opadów przekroczone zostały stany alarmowe. Woda powoduje lokalne podtopienia – podkreśla.

Straty są także w Bejscach i okolicznych miejscowościach, Woda wdarła się do kilku domów, budynków gospodarczych, chlewni.

Ulewy wystąpiły także w powiecie pińczowskim m.in. w gminie Złota oraz w gminie Pińczów. Tu jak podaje lokalny serwis „Chroberz info” sytuacja jest dramatyczna. Woda wylewa na ulice, wdziera się również do piwnic. Ciężka sytuacja jest  szczególnie w południowych sołectwach gminy Złota m.in. w Kostrzeszynie i Stawiszycach.

Zalana jest również miejscowość Zagość w gminie Pińczów. W tej sytuacji również w powiecie został powołany sztab kryzysowy. Również na drodze powiatowej relacji Chroberz - Gacki, woda przelewa się w dwóch miejscach. Wyznaczono objazd przez Pińczów. Z kolei na odcinku Gacki - Bogucice, na wysokości stacji paliw, woda przelewa się przez drogę. Na trasie wojewódzkiej w Bogucicach i Pasturce, pracują motopompy.

Nie stabilizuje się również sytuacja w gminie Skalbmierz. W związku z tym na placu starej betoniarni przy ulicy Republiki Partyzanckiej w Skalbmierzu wydawane są  worki z piaskiem W urzędzie wydawane są również wnioski dotyczące oszacowania strat w uprawach rolnych.

Reklama