E-recepty jeszcze nie wszędzie

Data publikacji: 23.05.2019 20:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Apteka

Apteka
Kielce. 07.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 13 tysięcy e-recept wystawiono od stycznia tego roku do początku maja w województwie świętokrzyskim. Możliwość zrealizowania elektronicznych recept pacjenci mają już we wszystkich aptekach. Nie oznacza to jednak, że każdy lekarz wystawi e-receptę.

Jak informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, nie wszystkie placówki medyczne wdrożyły program. - Naszym celem jest, by do końca roku wszystkie gabinety lekarskie miały możliwość wystawiania e-recept. Nie chcemy, by placówki medyczne czekały na ten ostateczny termin wdrożenia systemu. Zależy nam na tym, by liczba tych placówek, które wystawiają elektroniczne recepty rosła jak najszybciej i na tym, by na terenie województwa świętokrzyskiego, jak i całej Polski, było ich jak najwięcej – mówi wiceminister Janusz Cieszyński.

W województwie świętokrzyskim e-recepty realizuje 30 podmiotów, informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W tej chwili mamy kilka placówek, które przodują w wypisywaniu e-recept. Będziemy oczywiście śledzić na bieżąco i namawiać nasze placówki, by wdrażały ten system – dodała Małgorzata Kiebzak.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że e-recepty to kolejne ułatwienie jakie rząd skierował do polskich pacjentów.

- Mamy już elektroniczne zwolnienia lekarskie. To pozwoliło na to, że lekarz ma więcej czasu dla chorego. E - zwolnienie szybciej też dociera do pracodawcy, bez angażowania w to pacjenta – dodała Agata Wojtyszek.

- Często oceniając, czy analizując sytuację polskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych jako punkt odniesienia przyjmujemy sytuację w innych krajach, które dużo wcześniej wprowadziły ciekawe rozwiązania. Tak również jest z systemem e-zwolnień lekarskich i e-recept - powiedział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Absorbujemy te rozwiązania, wprowadzamy innowacje i cieszy mnie to, że Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia implementują te rozwiązania, zarówno te ustawowe, jak i te na poziomie rozporządzeń. One korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego systemu, ale tez bardzo dobrze są przyjmowane przez pacjentów – dodał senator Krzysztof Słoń.

Placówki medyczne na wdrożenie programu, dzięki któremu wystawiane są e-recepty, mają na to czas do końca tego roku. W skali kraju dotychczas wystawionych zostało milion trzysta tysięcy e-recept.

Podobne wiadomości
Reklama