Jak wygląda świat osób niewidomych? Happening w Galerii Echo

Data publikacji: 24.05.2019 07:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu (od lewej): Gabriela Rubak i Milena Rot z Fundacji

Na zdjęciu (od lewej): Gabriela Rubak i Milena Rot z Fundacji "Szansa dla Niewidomych"
24.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Pod hasłem „Poczuj i dostrzeż świat osób niewidomych” w Galerii Echo w Kielcach odbył się happening, podczas którego zbierane były pieniądze na rzecz Fundacji „Szansa dla Niewidomych”. To organizacja, która od wielu lat pomaga i wspiera osoby z dysfunkcją wzroku.

Jak informuje Gabriela Rubak z Fundacji, podczas happeningu każdy pełnosprawny mógł się poczuć jak osoba, która ma problemy ze wzrokiem lub w ogóle nie widzi, ponieważ można było nauczyć się poruszać przy pomocy białej laski, czy pisania brajlem.

- Fundacja „Szansa dla Niewidomych” stara się wychodzić na zewnątrz ze swoją ofertą. Chcemy pomagać nie tylko osobom niewidzącym i słabowidzącym, ale przede wszystkim chcemy uświadamiać pełnosprawną część społeczeństwa, że istniejemy i że są osoby z dysfunkcją wzroku, które na co dzień napotykają bariery. My z fundacji z tymi barierami staramy się walczyć. Dążymy do tego, by tych barier było coraz mniej - dodała Gabriela Rubak.

Kielce. Happening „Poczuj i dostrzeż świat osób niewidomych”24.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Podczas happeningu zaprezentowały się panie z klubu Modna Babeczka oraz podopieczne Fundacji „Szansa dla Niewidomych”, które wcieliły się w rolę modelek. Anna Żmudzińska z Klubu informuje, że takie akcje mają również na celu łamanie stereotypów, że osoby niepełnosprawne nie są w stanie uczestniczyć w życiu publicznym tak, jak osoby pełnosprawne.

- Chcemy pokazać, że świat dotyku i dźwięku jest jak najbardziej w naszym życiu obecny. Osoby niewidome, czy słabowidzące są wspaniałymi ludźmi, którzy doskonale radzą sobie w życiu. To są wyjątkowe osoby i warto pokazywać, że możemy razem żyć - dodała Anna Żmudzińska. 

Kielce. Happening „Poczuj i dostrzeż świat osób niewidomych”24.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Akcję Fundacji „Szansa dla Niewidomych” wsparli artyści ze „Studia Koliber” oraz ze Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca.

Zebrane podczas akcji przeznaczone zostaną m.in. na organizację spotkań i konferencji poświęconych tematyce osób niewidomych.

Reklama