Wisła w Sandomierzu przybiera. Straż jest przygotowana do natychmiastowego działania

Data publikacji: 25.05.2019 10:06 / Data aktualizacji: 25.05.2019 17:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Wisła

Sandomierz. Wisła
Sandomierz. 25.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podwyższa się poziom Wisły w Sandomierzu. Kulminacja fali spodziewana jest jutro o godzinie 8:00.

- Do tej pory na terenie powiatu sandomierskiego nie odnotowano żadnych podtopień - poinformował Piotr Krytusa, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Dodał, że Wisła przybiera średnio 2- 3 centymetry na godzinę, więc wszystko jest pod kontrolą.
Taką samą opinię wyraził burmistrz Sandomierza Marcin Marzec po wizycie na wałach i po rozmowach z członkami sztabu kryzysowego.

- Panujemy nad obecną sytuacją, ale jesteśmy też dobrze przygotowani do natychmiastowego działania, jeśli byłaby taka potrzeba. Zabezpieczyliśmy 75 ton piachu i 70 tysięcy worków. W każdej chwili możemy zamówić więcej. Obiecaną mamy także pomoc wojska jeśli trzeba byłoby wzmocnić siły ludzkie - powiedział burmistrz.

Prognozowana wysokość fali kulminacyjnej w niedzielny poranek to 6 metrów 90 centymetrów. W 2010 roku podczas powodzi poziom Wisły wynosił ponad 8 metrów.

Dziś wieczorem zakończą się prace przy wzmacnianiu i podwyższaniu wału wiślanego w Zawichoście. Dotyczy to 800-metrowego odcinka, na którym wał jest dosyć niski. Strażacy i żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej układają tam worki z piachem.

Sprawdź aktualny poziom rzek w województwie świętokrzyskim

Reklama