Fala wezbraniowa na Wiśle. Jednak sytuacja jest opanowana

Data publikacji: 26.05.2019 08:50 / Data aktualizacji: 26.05.2019 10:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Bulwar nadwiślański. Podtopienie

Sandomierz. Bulwar nadwiślański. Podtopienie
Sandomierz. 26.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przez Sandomierz przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Jest o kilkanaście centymetrów wyższa od prognozowanej wcześniej. Ma wysokość 720 centymetrów.

 - To prawie o 1,5 metra mniej niż podczas powodzi w 2010 roku. Sytuacja jest stabilna, monitorujemy wszystkie odcinki wałów. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, tym bardziej, że poziom Wisły np. w Szczucinie i Krakowie już opada, a więc fala kulminacyjna w powiecie sandomierskim będzie prawdopodobnie krótka - powiedział przewodniczący powiatowego sztabu kryzysowego, starosta sandomierski Marcin Piwnik.

Dodał, że nie występują większe podtopienia. Jedynie lokalnie wypompowywana jest woda np. na ulicy Krakowskiej w Sandomierzu i na ulicy Portowej, gdzie wybiła studzienka kanalizacyjna.

W Zawichoście na 800-metrowym odcinku wału Wisły strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wciąż wzmacniają i podwyższają wał przy pomocy worków z piachem. W pozostałych nadwiślańskich gminach powiatu sandomierskiego także nie ma zagrożenia. Przed południem poziom Wisły w Sandomierzu powinien zacząć opadać.

Sytuację na walach w powiecie sandomierskim osobiście skontrolował dzisiaj generał brygady Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, który był m.in. w Zawichoście, w miejscu, gdzie wzmacniany jest wał Wisły. Generał zalecił dalsze monitorowanie wałów. W wizycie towarzyszyła mu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Reklama