Gratka dla numizmatyków z okazji 420. rocznicy urodzin Stefana Czarnieckiego

Data publikacji: 30.05.2019 15:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
420. rocznica urodzin hetmana Stefana Czarnieckiego

420. rocznica urodzin hetmana Stefana Czarnieckiego
Włoszczowa. 30.05.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

420. rocznicę urodzin hetmana Stefana Czarnieckiego świętowano we Włoszczowie. Z tej okazji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, który od 2003 roku nosi imię znamienitego Polaka, odbyła się promocja i prezentacja monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem Stefana Czarnieckiego, jakie zostały wybite z okazji 420. rocznicy jego urodzin.

W uroczystości obok uczniów szkoły, samorządowców, przedstawicieli NBP wzięli udział także poseł PiS Maria Zuba oraz wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski. To właśnie z ich inicjatywy pamiątkowa, kolekcjonerska moneta została wybita.

Zdaniem poseł Marii Zuby, należy pamiętać o tym, że bohater Hymnu Narodowego zasługuje na częste przypominanie, a pomoże w tym moneta, która na okoliczność jego urodzin została wybita. Jak dodała, to postać na której później wzorowały się pokolenia osób, które upodobały sobie mundur i służbę polskiemu narodowi.

- Moim zdaniem ta moneta będzie inspiracją do wspominania, pogłębiania swojej wiedzy i zadawania pytania, kim był bohater Hymnu Narodowego - mówiła poseł Zuba.

Według wicewojewody Bartłomieja Dorywalskiego, naszym obowiązkiem jest także przypominanie o tym, że hetman Stefan Czarniecki to syn ziemi włoszczowskiej, który urodził się w Czarncy koło Włoszczowy.

- Tu pamięć o hetmanie jest kultywowana i żywa, ponieważ chcemy odnosić się do tych ważnych wzorców, jak miłować Ojczyznę, jak jej służyć i co robić, aby być patriotą. Hetman Stefan Czarniecki jest dla nas wzorem do naśladowania, dlatego wybita z okazji 420. rocznicy urodzin wielkiego Polaka moneta, będzie nie tylko prawdziwą gratką dla numizmatyków, ale przede wszystkim naszym hołdem dla hetmana Stefana Czarnieckiego - zaznaczył.

Kolekcjonerską monetę zaprezentował Krzysztof Szczerba, zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach. Jak podkreślił, kolekcjonerskie monety wykonane zostały z kruszca złotego i srebrnego o nominałach 200 i 10 złotych. Monet złotych wybitych zostało półtora tysiąca, natomiast srebrnych piętnaście tysięcy sztuk.

Jak dodał dyrektor, na rewersie uwidoczniony jest wizerunek hetmana i jego proporzec, natomiast na awersie oprócz godła i napisu Rzeczpospolita Polska jest ozdobny ornament i elementy roślinne z herbu rodowego Czarnieckich - Łodzia.

Marek Ledwoch, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie powiedział, że cała społeczność szkolna jest zaszczycona, iż inauguracyjna prezentacja monet z wizerunkiem hetmana Stefana Czarnieckiego odbyła się w ich szkole, której Wielki Polak jest patronem od ponad 15 lat. Jak zaznaczył, jeden z egzemplarzy monety znajdzie się w gablocie poświęconej patronowi szkoły, aby przypominać o tym ważnym wydarzeniu. Ponadto monety trafią do urzędów, a także do Szkoły Podstawowej w Czarncy, która również nosi imię hetmana Stefana Czarnieckiego. 

Monety kolekcjonerskie z wizerunkiem hetmana Stefana Czarnieckiego emitowane będą w 16 oddziałach NBP na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym „Kolekcjoner”.

Reklama