Święty Krzyż wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic

Data publikacji: 31.05.2019 12:19 / Data aktualizacji: 01.06.2019 10:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sympozjum poświęcone dwustuleciu kasaty klasztoru na Świętym Krzyżu

Sympozjum poświęcone dwustuleciu kasaty klasztoru na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż. 31.05.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Losy średniowiecznych rękopisów, związki powstańców styczniowych z sanktuarium, przyczyny kasaty i późniejsze odrodzenie klasztoru, to niektóre z tematów dwudniowego sympozjum, które odbywa się w bazylice na Świętym Krzyżu.

W kontekście rozmów o historii najstarszego polskiego sanktuarium, pojawiają się także wątki współczesne. Jak mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, na dobrej drodze jest przekazanie zakonnikom zachodniego skrzydła klasztoru, które niegdyś zostało im odebrane. W jej ocenie to ważne, bo to z tego miejsca bierze swoją nazwę ziemia Świętego Krzyża.

- Mam nadzieję, że lata świetności, które miały tu miejsce są znowu przed nami. Wszyscy powinniśmy o to zabiegać. Ja także jestem zaangażowana w projekt oddania Świętemu Krzyżowi skrzydła, które zostało niegdyś zabrane i w nieracjonalny sposób dbano, by nie mogło wrócić do Świętego Krzyża. Oczywiście odbywa się to z troską o Świętokrzyski Park Narodowy i cenną przyrodę – dodała wojewoda.

Sympozjum poświęcone dwustuleciu kasaty klasztoru na Świętym KrzyżuŚwięty Krzyż. 01.06.2019 / Fot. Magdalena Sitek / Radio Kielce

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski dodaje, że sympozjum pozwala pokazać odkrywane wciąż nowe wątki związane z historią Świętego Krzyża. Odniósł się także do kwestii własnościowych. - Może rok dwusetnej rocznicy kasaty klasztoru będzie rokiem symbolicznym, w którym kwestie własnościowe wreszcie zostaną uporządkowane i klasztor będzie miał kolejne atuty przyciągające i pielgrzymów, i turystów – uważa marszałek.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS podkreśla związki Świętego Krzyża z Wojskiem Polskim, które istniały od początku historii klasztoru i zaznaczył, że należy szczególnie dbać o to miejsce. - Święty Krzyż wymaga pielęgnacji, która odnosi się do całego systemu wartości, duchowości i wiedzy historycznej. Należy też pamiętać, że to dla naszego regionu towar eksportowy. Przyjeżdża tu wielu turystów z regionu, kraju i świata – dodał senator.

Sympozjum poświęcone dwustuleciu kasaty klasztoru na Świętym KrzyżuŚwięty Krzyż. 01.06.2019 / Fot. Magdalena Sitek / Radio Kielce

W klasztorze, od wielu lat odbywają się prace renowacyjne i konserwatorskie. Ich kolejny etap jest planowany wkrótce z gminą Bieliny – mówi wójt Sławomir Kopacz. - W tej chwili mamy projekt związany z dalszą rewitalizacją Świętego Krzyża, jesteśmy na etapie postępowań przetargowych. Projekt wiąże się z rozbudową Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury w Hucie Szklanej – mówi wójt.

Sympozjum jest organizowane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Stowarzyszenie Per Crucem i Polskie Radio Kielce.

Reklama