Koniec z chaosem reklamowym? Wiemy, kiedy gotowa będzie uchwała krajobrazowa

Data publikacji: 31.05.2019 18:33
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 02.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po wakacjach gotowa ma być uchwała krajobrazowa, która ma uregulować rozmieszczanie reklam w Kielcach. Projekt zmian zostanie poddany pod dyskusję we wrześniu, a od nowego roku przepisy wejdą w życie i wtedy za wszystkie nowe afisze trzeba będzie zapłacić.

O wprowadzeniu uchwały dyskutowano podczas Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami. Zdzisław Łakomiec, przewodniczący Komisji wyjaśnia, że do 10 czerwca radni mają się zapoznać z gotowym projektem uchwały. Następnie przez kolejne cztery miesiące będą do niego nanoszone ostateczne poprawki.

Zgodnie z założeniami, miasto zostanie podzielone na cztery strefy: śródmieście, tereny zielone, tereny z przewagą funkcji gospodarczych oraz pozostałą zabudowę jednorodzinną i osiedla. 

Największe zmiany dotkną śródmieście, gdzie montowanie reklam będzie praktycznie zakazane. Dozwolone będą jedynie szyldy. Wiadomo, że zostaną uregulowane typy nośników, wymiary, odległości między nimi, czy zasady ich umieszczania. Wejdą także nowe stawki za umieszczanie reklam. 

Zgodnie z proponowanymi zmianami z ulic Kielc będą musiały zniknąć wszystkie nielegalnie usytuowane bilbordy. Urzędnicy szacują, że obecnie tych ustawionych zgodnie z prawem jest około 5 procent.

W listopadzie projekt zostanie przedstawiony na sesji Rady Miasta. Jeśli radni zdecydują się na wprowadzenie nowych regulacji, to zaczną one obowiązywać od początku nowego roku. Właściciele nielegalnych reklam będą mieli od 2 do 3 lat na ich usunięcie.

Reklama