Pastorał, pierścień i mitra dla nowego opata [WIDEO i ZDJĘCIA]

Data publikacji: 01.06.2019 16:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Benedykcja opacka w Archiopactwie Cystersów

Jędrzejów. Benedykcja opacka w Archiopactwie Cystersów
01.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Ojciec Rafał Ścibiorowski oficjalnie objął urząd opata Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Uroczystej Mszy Świętej w jędrzejowskim klasztorze przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, natomiast benedykcji po łacinie udzielił Mauro Lepori opat generalny Zakonu Cysterskiego.

Podczas uroczystości nowy opat został oficjalnie przedstawiony zgromadzeniu oraz wyraził wolę zachowania Reguły św. Benedykta, uczenia i prowadzenia powierzonej sobie wspólnoty ku zbawieniu, posłuszeństwo Kościołowi Świętemu oraz Zakonowi.

Nad opatem odmówiona została modlitwa konsekracyjna oraz otrzymał on insygnia: pastorał, czyli symbol władzy pasterskiej, pierścień jako znak zaślubin ze wspólnotą i klasztorem oraz mitrę czyli uroczyste nakrycie głowy stosowane w liturgii.

Opat Rafał Ściborowski nie ukrywa, że uroczystość była dla niego bardzo dużym przeżyciem duchowym. Mówi też o odpowiedzialności, ma nadzieję, że wsparciem będą Wszyscy Święci, do których litanię śpiewano, kiedy on leżał krzyżem.

- Ich wstawiennictwo ma pomóc mi w tej normalnej ludzkiej działalności, którą jest mądre i rozsądne posługiwanie współbraciom, wspólnocie i prowadzenie ich do Boga. Własnym przykładem, własną modlitwą i własnym zachowaniem – mówi opat.

Jak dodaje, jego najbliższe plany to zadbanie o sprawy duchowe współbraci oraz starania o kanonizację błogosławionego Wincentego Kadłubka. Ojciec Rafał Ściborowski chciałby też wyremontować klasztor.

Ordynariusz Diecezji Kieleckiej biskup Jan Piotrowski podkreśla wagę dzisiejszej benedykcji zarówno dla Jędrzejowa, jak i całej Polski.

- Wypada życzyć, aby to miejsce tak ważne na mapie naszej diecezji, a jednocześnie całej Polski było źródłem dobrych odniesień przede wszystkim do tego, co znajdujemy w wymiarze duchowym. Tu przecież spoczywają szczątki błogosławionego Wincentego Kadłubka, tego pierwszego dziejopisa Polski – mówi biskup Jan Piotrowski.

Podczas uroczystości wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski odczytał list gratulacyjny, od premiera Mateusza Morawieckiego. W liście premier zapewniał o swojej pamięci oraz życzył opatowi Bożego Błogosławieństwa w pełnieniu tej odpowiedzialnej posługi. 

W imieniu parlamentarzystów życzenia opatowi złożył Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Bożena Ścibiorowska mama opata, tuż po uroczystości nie ukrywała wzruszenia. Jak mówiła, wierzyła w to, że kiedyś doczeka takiego dnia, ponieważ zawsze gorliwie modliła się za syna.

- Inwestowałam w syna 39 lat. Modląc się. On się urodził za wcześnie, po 7 miesiącach. Powiedziałam wtedy: jeżeli Boziu utrzymasz go, pójdzie Ci służyć – mówi Bożena Ścibiorowska,

Ojciec Rafał Ścibiorowski został wybrany nowym opatem cystersów w Jędrzejowie 14 marca tego roku. Zastąpił na urzędzie ojca Edwarda Stradomskiego, który funkcję tą pełnił przez 22 lata. 

Opat Rafał Ścibiorowski ma 39 lat, pochodzi z Żarczyc Małych w gminie Małogoszcz. Święcenia kapłańskie przyjął 9 lat temu, natomiast w zakonie cysterskim jest od 22 lat.

Reklama