W Sandomierzu drożej za parkowanie

Data publikacji: 03.06.2019 12:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Sandomierzu wzrosły opłaty za parkowanie. Za jedną godzinę trzeba zapłacić 3 złote, czyli o złotówkę drożej niż dotychczas. Druga godzina kosztuje 3 złote 50 groszy, trzecia 4 złote, a czwarta i piąta, tyle co pierwsza.

Wzrosła również opłata abonamentowa dla mieszkańców. Stawka jest wyższa o 6 złotych i wynosi obecnie 30 złotych rocznie. Z tego tytułu miasto spodziewa się dodatkowych wpływów do budżetu w wysokości około 277 tysięcy złotych rocznie.

Burmistrz Marcin Marzec przyznał, że władze szukają dodatkowych pieniędzy w budżecie ze względu na coraz większe oczekiwania mieszkańców i turystów.

- Wszyscy chcemy, żeby Sandomierz piękniał. Skoro miasto rozwija się turystycznie, to szukamy sposobów, aby dzięki temu rozwojowi można było także realizować różne inwestycje - stwierdził Marcin Marzec.

Odnosząc się do wyższego abonamentu dla mieszkańców powiedział, że dotychczas był on rażąco niski. W wielu miastach tego typu opłaty wynoszą od 50 do 100 złotych na pół roku, a sandomierzanie będą płacić 30 złotych za rok - dodał Marin Marzec.

Radny PiS Krzysztof Szatan uważa, że droższy abonent za parkowanie, to szukanie pieniędzy w kieszeniach mieszkańców. - Nie tędy droga, żeby dodatkowe środki dla miasta znajdować w taki sposób. Wykorzystany został najprostszy sposób - dodał radny.

Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec poinformował, że podwyższenie stawek, to pierwszy krok porządkujący kwestię płatnego parkowania w Sandomierzu, co jest bardzo potrzebne. W mieście zostaną wprowadzone strefy parkowania, w których stawki będą zależeć  od odległości do starówki. Im bliżej ścisłego centrum, tym będzie drożej. W najbliższym czasie  opracowany zostanie podział i projekt uchwały, którym zajmie się Rada Miasta.

W Sandomierzu wykupionych jest 1100 abonamentów dla mieszkańców. W płatnych strefach parkowania jest 700 miejsc.

Reklama