Gdzie będzie nowa siedziba NFZ? Do gry wchodzi wojewoda

Data publikacji: 04.06.2019 14:00
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Teren byłego szpitala dziecięcego przy ulicy Langiewicza

Kielce. Teren byłego szpitala dziecięcego przy ulicy Langiewicza
Kielce. 04.06.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Budowa nowej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach wciąż budzi wiele emocji. W przedłużające się rozmowy ma się włączyć wojewoda świętokrzyski.

Po tym, gdy okazało się, że nowa siedziby funduszu przy ulicy Karczówkowskiej może zaburzyć krajobraz, miejscy urzędnicy rozpoczęli poszukiwania nowej działki. Jedną z lokalizacji jest teren po byłym szpitalu dziecięcym przy ulicy Langiewicza.

Problem w tym, że działka należy do samorządu województwa, a ten w zamian oczekuje od miasta nieruchomości o podobnej wartości. Z drugiej strony województwo samo szuka odpowiedniej lokalizacji na budowę Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.  

Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w kieleckim ratuszu zapewnia, że miasto przygotowało propozycję dla województwa. Ma to być działka w pobliżu dawnego budynku Exbudu.  

- Chodzi o nieruchomość między biurowcami spółek Echo Investment a ulicą Bączkowską. Pracujemy nad tym, aby w miarę szybko zapewnić dojazd do tej nieruchomości. Myślę, że w najbliższych dniach się to rozstrzygnie - powiedział.

Kielce. Budynek Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii może powstać na działce w pobliżu dawnego budynku Exbudu, między biurowcami spółek Echo Investment i ulicą BączkowskąKielce. 04.06.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dyrektor dodaje, że takie posunięcie rozwiązałoby kolejny problem, czyli zapewnienie dodatkowego dojazdu do kampusu UJK. Obecnie jest on możliwy wyłącznie od strony ulicy Domaszowskiej   

- Dojazd do działki a jednocześnie dalej do kampusu uniwersytetu planujemy wytyczyć od strony, Alei Solidarności. Wreszcie do UJK dojeżdżałoby się od głównej arterii miasta, a nie opłotkami od strony Domaszowskiej.

Władze województwa nie chcą komentować tej propozycji. Z kolei Małgorzata Kiebzak, dyrektor NFZ nie ukrywa, że jest już zmęczona całą sytuacją i z niecierpliwością oczekuje na wyznaczenie nowej lokalizacji. Dodaje, że fundusz na całym zamieszaniu stracił już kilka miesięcy

W związku z przedłużającymi się rozmowami, sprawie chce przyjrzeć się wojewoda świętokrzyski.   Wspólne rozmowy zainteresowanych stron mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

Jak informowaliśmy, NFZ miał pierwotnie wybudować swoją siedzibę przy ulicy Wrzosowej. Jednak, kiedy okazało się, że w tym miejscu mają powstać laboratoria Głównego Urzędu Miar, fundusz zrezygnował z własnej inwestycji. W zamian za to miasto zaproponowało mu   nieruchomość między ulicami Kamińskiego i Karczówkowską.

Reklama