Magdalena Kusztal dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Data publikacji: 05.06.2019 12:41 / Data aktualizacji: 05.06.2019 16:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Magdalena Kusztal

Na zdjęciu: Magdalena Kusztal
Kielce. 14.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Magdalena Kusztal wygrała konkurs na dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach. Jak informuje Mariusz Bodo, sekretarz województwa, kompetencje Magdaleny Kusztal zostały wysoko ocenione przez komisję.

- Na rozmowie kwalifikacyjnej pani Kusztal wypadła bardzo dobrze, dlatego stanowisko dyrektora departamentu powierzymy właśnie jej - mówi sekretarz. Dodaje, że pracę nowa dyrektor rozpocznie w czwartek, 6 czerwca.

Wśród głównych obowiązków nowego dyrektora będzie prowadzenie nadzoru nad wojewódzkimi instytucjami kultury, współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym obszarze i opracowywanie założeń polityki rozwoju kultury w województwie.

- To dla mnie wielkie wyzwanie, ale mam doświadczenie w pracy w instytucjach kultury. Myślę, że podołam nowej roli i nie zawiodę zaufania mieszkańców regionu - mówi Magdalena Kusztal. Nowa dyrektor dodaje, że zna najpilniejsze potrzeby regionu dotyczące instytucji kultury i na pewno mocno się nad nimi pochyli.

- W tej chwili priorytetowym zadaniem, jakie stoi przed samorządem województwa jest remont dotychczasowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego, który ma 140-letnią tradycję i podjęcie jak najszybszej próby wybudowania sali zastępczej. Będę chciała także przyspieszyć prace nad sfinalizowaniem ślimaczącej się budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - mówi.

Nowa szefowa departamentu kultury zapewnia, że będzie chciała wzmocnić wszystkie instytucje kultury podległe marszałkowi, a także blisko współpracować z organizacjami pozarządowymi. Dodaje, że liczy na merytoryczne wsparcie swojego poprzednika Jacka Kowalczyka, z którym będzie współpracować w urzędzie.

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to nowa jednostka w urzędzie marszałkowskim, która powstała po reorganizacji urzędu. Jest ona cały czas w fazie tworzenia. W zespole są pracownicy dawnego departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki odpowiedzialni za kulturę, ale departament będzie rozbudowywany o nowe osoby z zewnątrz. To nie tylko nowa szefowa departamentu, lecz także kierownik Tadeusz Sikora. Mariusz Bodo, sekretarz województwa zaznacza, że departament zasilą jeszcze kolejne osoby spoza urzędu.

Magdalena Kusztal była dyrektorem Kieleckiego Centrum Kultury od 2003 roku. Wcześniej pracowała w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego, gdzie była zastępcą dyrektora. Pełniła także funkcję dyrektora Domu Środowisk Twórczych.

Od 1 lipca natomiast rozpocznie urzędowanie zastępca dyrektora departamentu organizacji i kadr Krzysztof Randla.

Podobne wiadomości
Reklama