Rowerzystów coraz więcej. Gorzej z trasami dla nich

Data publikacji: 07.06.2019 14:13
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
18.05.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanie co raz chętniej przesiadają się na rowery. Tak wynika z danych, którymi dysponuje Miejski Zarząd Dróg.

W 2018 roku „licznik rowerzystów” zamontowany przy ulicy Warszawskiej na wysokości Sądu Rejonowego odnotował 120 tysięcy przejazdów jednośladów. To o ponad 20 tysięcy więcej, niż w roku 2017.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw infrastruktury rowerowej przyznaje, że tendencja jest wzrastająca.

- To pokazuje, że infrastruktura rowerowa, która była wybudowana w tamtym miejscu ma sens. Dobór miejsca nie był przypadkowy. To jest odcinek, który służy głównie celom komunikacyjnym, czyli relacją szkoła-dom, praca-dom - mówi Tomasz Zboch.

Dodaje, że ruch rowerowy może się zwiększyć, gdy w Kielcach wykonane zostaną kolejne kilometry dróg rowerowych. Prace przy nich już się rozpoczęły. Kolejne ścieżki zostaną oddane do użytku przy ulicy Witosa, Olszewskiego i Wapiennikowej oraz Orkana, Klonowej i Warszawskiej.

- Planujemy także montaż podobnych liczników w innych miejscach, by móc w sposób obiektywny sprawdzić ilu użytkowników porusza się codziennie po ścieżkach. Taka informacja pozwala nam w sposób odpowiedzialny planować i realizować dalsze zadania. Licznik pojawi się na ulicy Klonowej lub w północnej części ulicy Warszawskiej - dodaje Tomasz Zboch.

W ocenie rowerzystów po Kielcach jeździ się coraz lepiej, ale problem są piesi, którzy notorycznie spacerują po trasach rowerowych.

Zastrzeżenia do infrastruktury rowerowej mają natomiast społecznicy związani między innymi z masą krytyczną. Kamil Piwowarski, z tego ruchu apeluje do władz miasta o to by wzorem innych miast wojewódzkich przyjęto standardy planowania i budowy ścieżek rowerowych.

- Chodzi między innymi o to, by trasy były prowadzone za przystankami autobusowymi, były wykonywane z asfaltu, miały jak najmniej - mówi Kamil Piwowarski.

W Kielcach jest obecnie około 60 kilometrów dróg rowerowych.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama