E(x)plory 2019. Nowatorskie pomysły młodych naukowców

Data publikacji: 07.06.2019 14:42
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2019 Podzamcze Chęcińskie. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Festiwal Naukowy E(x)plory

07.06.2019 Podzamcze Chęcińskie. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Festiwal Naukowy E(x)plory
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Roboty, aplikacje internetowe, ale też filtry pochłaniające dym i substancje, które mogą skuteczniej zwalczać nowotwory - to tylko niektóre projekty naukowe prezentowane dziś w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Projekty badawcze uczniów i absolwentów brały udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Najlepsi młodzi naukowcy trafią do finału, który odbędzie się w październiku w Gdyni.

Badania, które prowadzili młodzi ludzie były bardzo różne. Marcin Maniak z V Liceum Ogólnokształcącego imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie analizował skuteczność naturalnych herbicydów, które zawierają sosny. Te drzewa są w stanie szkodzić innym roślinom blokując im dostęp do siedliska.

- Wyciągiem z sosny podlewałem chabra bławatka. To pospolity chwast. Badania pokazują, że te siewki, które były podlewane w ten sposób rosły znacznie słabiej od tych roślin, które podlewałem wodą - tłumaczy Marcin Maniak.

Jak młodzi ludzie szukają pomocy w sieci, analizował z kolei Miłosz Jędrzejewski, absolwent I Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tłumaczy, że młodzież z problemami boi się lub wstydzi rozmawiać o nich z dorosłymi, zamiast tego woli szukać pomocy w grupach facebookowych.

- Ponad 46 procent młodych ludzi zadeklarowało, że korzystało z pomocy online dotyczącej zapobiegania samobójstwom. To przerażający wynik. Moje badania mają na celu zmniejszenie tej liczby i rozpowszechnienie wiedzy o skali problemów młodych ludzi - wyjaśnia absolwent „Żeromskiego”.

Miłosz Jędrzejewski planuje stworzyć aplikację, która łączyłaby osoby potrzebujące pomocy z profesjonalistami, na przykład terapeutami, a przy okazji zapewniała użytkownikom całkowitą anonimowość.

Profesor Bożena Kaczmarska z Politechniki Świętokrzyskiej, która była jurorem dzisiejszego konkursu podkreśla bardzo wysoki poziom badań prowadzonych przez młodych ludzi. Jej zdaniem część projektów ma bardzo duży potencjał rynkowy.

Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, która organizuje konkurs informuje, że laureaci ogólnopolskiego finału otrzymają stypendia w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych. Poza tym będą mogli odwiedzić wiele krajów na świecie.

- Jest możliwość reprezentowania Polski na uznanych konkursach na świecie. Jest to, między innymi, największy na świecie konkurs naukowy dla uczniów Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych, czy prestiżowe targi naukowe dla uczniów Expo Sciences Europe w Rumunii - tłumaczy Joanna Gogolińska.

W ramach Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory dziś w Podzamczu odbywały się też warsztaty edukacyjne dla dzieci ze świętokrzyskich szkół.

Do tegorocznego regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)ploryw Podzamczu k. Kielc zakwalifikowało się 36 projektów. 8 otrzymało akredytację do finału:

Bartłomiej Owczarz, Filip Tomczyk, Maciej Owczarz „Robot w służbie straży pożarnej”.

Mikołaj Fischer „Innowacyjna zaginarka do blach z napędem elektrycznym”.

Grzegorz Gorzaniak, Bogumił Skoczylas „Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera”.

Miłosz Jędrzejewski „Grupy Facebookowe jako forma e-wsparcia”.

Wiktoria Trebuniak „Synergia farmakologicznych substancji mających potencjalne zastosowanie w terapii przeciwnowotworowej”.

Piotr Domanowski, Marcin Hnat, Filip Buława „Projekt CPS M (Custom Printed Submarine Modular).

Gabriela Forma „Sharenting w opiniach młodego pokolenia. Moda a zagrożenia”.

Marcin Maniak „Badanie nad zastosowaniem w rolnictwie substancji pozyskanych z sosny zwyczajnej oraz ich wpływ na florę Polski”.

Reklama