Uczniowie z Połańca z kolejnymi wyróżnieniami za swoje wynalazki

Data publikacji: 07.06.2019 21:17
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nagrodzeni uczniowie Szymon Siepka i Marcin Jędryka

Nagrodzeni uczniowie Szymon Siepka i Marcin Jędryka
Katowice. 07.06.2019 / Fot. Zespół Szkół w Połańcu

Złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości INTARG w Katowicach oraz II miejsce w Polsce w konkursie Młody Wynalazca - to kolejny sukces uczniów z Technikum Elektronicznego w Zespole Szkół w Połańcu.

Szymon Siepka i Marcin Jędryka opracowali nagrodzony, innowacyjny system pod nazwą „Trzymajmy się razem”. System składa się z opaski na rękę z modułem Wi- Fi i dedykowanej aplikacji na smartfony z systemem Android.

Sposób działania jest bardzo prosty. W momencie, kiedy osoba poruszająca się z opaską przekroczy obszar określony jako graniczny osoba zarządzająca tym systemem otrzymuje sygnał i informację. Takie rozwiązania stosowane są już na świecie, ale praca naszych uczniów ma elementy innowacyjne - powiedział Mariusz Zyngier, nauczyciel w Technikum Elektronicznym w Połańcu, promotor zwycięskiej pracy.

Jurorzy docenili przede wszystkim to, że dzięki zastosowaniu modułu Wi-Fi wraz z aplikacją na smartfona, do jednego telefonu można przypisać dużą liczbę tego typu opasek. Ponadto koszt opaski jest bardzo niski, przy masowej produkcji wynosiłby mniej niż 30 złotych - dodał nauczyciel.

Jest to już kolejny medal uczniów połanieckiego Zespołu Szkół na międzynarodowych targach wynalazczości. Mariusz Zygnier powiedział, że uzyskiwanie takich rezultatów pracy z młodzieżą zależy od, jak się wyraził, nadawania na tych samych falach i przekazywania swoich poznawczych pasji uczniom. Przyznał, że coraz trudniej jest zachęcić młodzież do kreatywnego myślenia, zrobienia czegoś więcej, niż tylko to, co trzeba zgodnie z programem szkolnym.

Z systemu nagrodzonego w Katowicach mogą korzystać zróżnicowane grupy osób m.in. niepełnosprawni i ich opiekunowie, nauczyciele podczas wycieczek szkolnych, rodzice wyjeżdżający na wakacje ze swoimi pociechami oraz piloci zorganizowanych wycieczek turystycznych.

Nagrodzeni uczniowie Szymon Siepka i Marcin Jędryka wraz z nauczycielem Mariuszem ZyngieremKatowice. 07.06.2019 / Fot. Zespół Szkół w Połańcu

Reklama