Przybyli ułani do Sandomierza

Data publikacji: 08.06.2019 08:14 / Data aktualizacji: 08.06.2019 14:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości z okazji setnej rocznicy wkroczenia 14. Pułku Ulanów Jazłowieckich w granice Polski 15 czerwca 1919 roku

Uroczystości z okazji setnej rocznicy wkroczenia 14. Pułku Ulanów Jazłowieckich w granice Polski 15 czerwca 1919 roku
Sandomierz. 08.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy wkroczenia 14. Pułku Ulanów Jazłowieckich w granice Polski 15 czerwca 1919 roku. Na sandomierskiej starówce zorganizowano inscenizację historyczną. Na płytę rynku wjechali ułani na koniach, w mundurach odzwierciedlających te z 1919 roku.

W ich rolę wcielili się członkowie Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Ułanów witały kobiety z kwiatami ubrane w stroje z epoki. Podczas uroczystości odbył się apel poległych, oddano salwę honorową. Przypomniana została też historia 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz najważniejsze bitwy, w których uczestniczyła ta formacja. 

Mimo upału licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem, tego co dzieje się na sandomierskiej starówce. Beata i Tomasz powiedzieli, że inscenizacja działa na wyobraźnię.

- Inaczej jest coś zobaczyć, a inaczej wyczytać na kartach książek i podręczników - mówili nasi rozmówcy.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele także służb mundurowych, m.in. ppłk Paweł Czajkowski, dowódca 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który stwierdził, że jest to doskonała lekcja historii i jest pełen podziwu dla rekonstruktorów, którzy chcą i potrafią tak dobrze odzwierciedlić tamte wydarzenia. Dodał, że nie możemy zapomnieć o tym co było kiedyś,  o ludziach, którzy przelewali krew, abyśmy mogli teraz żyć w pokoju i realizować swoje zamierzenia.

Uroczystościom towarzyszył Zjazd Rodzin Ułanów Jazłowieckich.

Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski wraz z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej od 15 lat kultywują pamięć 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, który stacjonował we Lwowie. Kasztelan Chorągwi Karol Bury powiedział, że bardzo dużo młodych ludzi z rejonu sandomierskiego służyło w tym pułku. We Lwowie zachowały się koszary.

Uroczystości zakończyły się pokazami sprawności kawaleryjskiej, które odbyły się na sandomierskich błoniach.

Reklama