Clowni zawładnęli centrum Kielc

Data publikacji: 08.06.2019 08:36 / Data aktualizacji: 08.06.2019 15:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.06.2019 Kielce. 10 lecia istnienia kieleckiego oddziału Fundacji Dr Clown. Parada wolontariuszy

08.06.2019 Kielce. 10 lecia istnienia kieleckiego oddziału Fundacji Dr Clown. Parada wolontariuszy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

10-lecie istnienia świętuje kielecki oddział Fundacji „Dr Clown”. To organizacja, której wolontariusze odwiedzają dzieci przebywające w szpitalach i bawią się z małymi pacjentami. Imprezę rozpoczął barwny korowód „Doktorów Clownów”, który z Placu Artystów w Kielcach przeszedł na dziedziniec Muzeum Zabawek i Zabawy.

Jak informuje Anna Suchoń-Jasik, pełnomocnik organizacji - podczas minionej dekady wolontariusze odwiedzili w świętokrzyskich szpitalach setki małych pacjentów.

-To bardzo wdzięczna praca, ale też i trudna. Odwiedzając chore dzieci w szpitalach niejednokrotnie widzimy na ich twarzach smutek. Naszym zadaniem jest natomiast wywołanie u nich radości. Chcemy, by choć na chwilę zapomniały o swoim cierpieniu i powodach, dla których leżą w szpitalu - dodaje Anna Suchoń-Jasik.

Podczas jubileuszu, który odbył się na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy, nie zabrakło gier i zabaw, integracyjnych tańców, czy wodnych bitew. Można było również nauczyć się żonglować i chodzić na mini-szczudłach. W zabawie udział wzięła m.in. 6-letnia Emilka.

- Bawię się z dr Clownem. Ta zabawa polega na tym, że podrzucamy na raz kolorowe chusty i które z nas podrzuci je wyżej, ta osoba wygrywa - wyjaśniła dziewczynka.

Z kolei 40-lecie istnienia świętuje w tym roku Muzeum Zabawek i Zabawy. Główne wydarzenia jubileuszowe zaplanowano w grudniu, ale już dziś można było porozmawiać z pracownikami tej instytucji i powspominać. Jak powiedział Przemysław Krystian, przez cztery dekady muzeum odwiedziły tysiące dzieci. To także tysiące eksponatów, które można było oglądać.

- W Kielcach muzeum urosło na bazie Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. Urosło na bazie historii tej minionej epoki, kiedy to spółdzielnie oddawały do muzeum pojedyncze zabawki. Dziś my możemy to w jakiś sposób próbować odtworzyć. Natomiast sentyment do zabawek i własną dozę wspomnień każdy musi odnaleźć sam - dodał Przemysław Krystian.

Z okazji 40-lecia istnienia Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowuje specjalną wystawę, na której zaprezentowane będą zabawki, jakimi dzieci bawiły się w okresie PRL-u.

 

Podobne wiadomości
Reklama