Spotkanie prezydentów Kielc. Na stulecie urzędu

Data publikacji: 09.06.2019 07:42 / Data aktualizacji: 09.06.2019 12:28
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Debata

Debata "100 lat urzędu prezydenta Kielc w niepodległej Polsce". Na zdjęciu obecny prezydent Kielc Bogdan Wenta, a także byli prezydenci: prof. Arkadiusz Płoski i Bogusław Ciesielski
Kielce. 09.06.2019 / Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Podsumowaniu 100 lat urzędu prezydenta Kielc poświęcona była debata, która odbyła się w Muzeum Historii Kielc. Uczestniczyli w niej naukowcy i samorządowcy.

Dyrektor muzeum dr Jan Główka powiedział, że zamierzeniem organizatorów było zestawienie praktyków z teoretykami. 100 lat to bardzo długi i zróżnicowany czas. Na przestrzeni wieku zmieniały się realia, wyzwania miasta, ale także kompetencje prezydenta. Chcemy ten czas przybliżyć, dlatego do wzięcia udziału w debacie zaproszono obok naukowców także byłych prezydentów Kielc.

Bogusław Ciesielski funkcje prezydenta pełnił dwukrotnie w latach 90. Jak zaznaczył czasy były trudne bowiem włodarza wybierali i odwoływali radni. Często zdarzało się, że w jednej kadencji kilka razy zmieniały się zarządzający. Jak dodał, ocenie radnych podawany był kilkukrotnie.

Po reformie administracyjnej kraju prezydentów i burmistrzów miast wybiera się w wyborach bezpośrednich.

Obecny na spotkaniu prezydent Kielc Bogdan Wenta zapowiedział, że chętnie skorzysta z rad poprzedników. Decydowali o losach miasta w różnych czasach. Mają własne doświadczenie i przemyślenia. Warto z tego skorzystać.

Po debacie odbędzie się sympozjum z udziałem naukowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Muzeum Historii Kielc.

Reklama