Biblia do żucia, krówki z cytatami świętych. SacroExpo potrafi zaskoczyć

Data publikacji: 10.06.2019 13:22
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO
Kielce. 10.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Biblia do żucia, średniowieczne ornaty i różańce z kokosa - to niektóre z niezwykłych produktów, które można oglądać na jubileuszowej, 20. wystawie SacroExpo w Targach Kielce. Do środy swoją ofertę będzie prezentować około 280 wystawców, m.in., z Polski, Włoch, USA, Hiszpanii, Niemiec i Chorwacji.

- Obok tradycyjnych świec, figur, naczyń i szat liturgicznych można znaleźć także wiele nowości, które przybliżają wiarę w nietypowy sposób. Przykładem jest biblia do żucia i kostki kazaniowe - mówi Dorota Majer-Gawron z Dayenu Design, firmy tworzącej nietypowe gadżety chrześcijańskie.

Biblia do żucia to 30 wersów do codziennego „przeżuwania”, czyli przemyślenia i przeżycia. Każdy wers można rozważać zaproponowaną na odwrocie metodą lectio divina. Z kolei kostki kazaniowe to drewniane kostki, na których wyryte zostały różne symbole z Biblii, np. piramidy egipskie, ryba, chmury burzowe, Alfa i Omega, anioł, sieć. Te symbole pomagają układać historie biblijne, a księżom być może pomogą ułożyć kazanie. Firma Dayenu mieści się w zabytkowej kamienicy w Krakowie, gdzie mieszkał i tworzył niegdyś św. brat Albert.

Z kolei firma Sacrum z Częstochowy prezentuje różańce. Najdroższe są wykonane z kryształów Swarovskiego i z bursztynu. Są też różańce z egzotycznego drewna, np. z hebanu.

- Najtrwalsze są różańce z nasion palmy salwag. Nie da się go zniszczyć. Taki różaniec jest na całe życie. Panie gustują zwykle w kamieniach i perłach. Mamy m.in. różaniec z naturalnych pereł. Kobiety traktują często niewielkie różańce jak element biżuterii - dodaje przedstawiciel firmy Sacrum.

Wiedzę na temat religii, Pisma Świętego i Kościoła można poszerzać np. grając w edukacyjne gry planszowe i karciane. Taką ofertę przygotowała firma Docebo.

- Z kolei cytatów świętych można się nauczyć… jedząc krówki. Na każdym papierku jest inna myśl świętego. Znajdziemy tam całe bogactwo świętych Kościoła, począwszy od żartów Jana XXIII, który był chyba najdowcipniejszym świętym - mówi Ala Kosakowska z firmy Boże Krówki.

Zwiedzając stoiska można też poznać bieżące trendy. Wśród szat liturgicznych coraz większe zainteresowanie budzą średniowieczne kroje ornatów. Wymagają one większego nakładu pracy ręcznej, wzory są wyszywane, a tkaniny bardziej naturalne.

 Z kolei w ofertach turystycznych biur pielgrzymkowych nowe i coraz bardziej popularne kierunki to Armenia, Gruzja i Azerbejdżan, gdzie znajdują się ślady pierwszych chrześcijan.

Targi SacroExpo zostały dziś otwarte z udziałem księży biskupów Jana Piotrowskiego, Mariana Florczyka i Michała Janochy. Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, że przestrzeń sztuki sakralnej jest wyjątkowa.

- To wszystko mówi też o prawdzie. Człowiek pragnie piękna. SacroExpo jest fantastyczną okazją nie tylko dla duchownych, ale dla wszystkich zainteresowanych sztuką sakralną, aby odkrywali, że te obszary sztuki są tak bogate, że wciąż przynoszą nam nowe treści - podkreślił biskup.

Dziś (poniedziałek) o godzinie 17.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Per Artem Ad Deum. W tym roku otrzymają je Marcin Bornus-Szczyciński - badacz muzyki dawnej, jeden z pionierów wykonywania wokalnej muzyki barokowej w Polsce, Tadeusz Boruta - malarz i krytyk sztuki oraz Alexander Kornoukhov - wybitny współczesny mozaista.

Senator PiS Krzysztof Słoń dodał, że ta nagroda ma wyjątkowy charakter. Per Artem Ad Deum to wspaniały konkurs promujący wybitnych artystów chrześcijańskich z całego świata, który podkreśla wyjątkowość targów SacroExpo i znaczenie sztuki sakralnej dla człowieka.

Targi SacroExpo potrwają do środy. Ekspozycja jest otwarta dla zwiedzających dziś i we wtorek od 9.00 do 17.00. W środę stoiska będzie można zwiedzać do 15.30.

Reklama