„Per Artem ad Deum” po raz kolejny trafiły do wybitnych osób

Data publikacji: 10.06.2019 19:27
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.06.2019 Kielce. Gala wręczenia medali „Per Artem Ad Deum” podczas Targów Sacro Expo. Prrezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, Biskup Marian Florczyk, biskup Michał Janocha i nagrodzeni Marcin Bornus-Szczyciński , Tadeusz Boruta i Alexander Kornoukhov

10.06.2019 Kielce. Gala wręczenia medali „Per Artem Ad Deum” podczas Targów Sacro Expo. Prrezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, Biskup Marian Florczyk, biskup Michał Janocha i nagrodzeni Marcin Bornus-Szczyciński , Tadeusz Boruta i Alexander Kornoukhov
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Medale Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” po raz 15. zostały wręczone podczas Targów SacroExpo w Kielcach. Od 2005 roku są one przyznawane wybitnym artystom, za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębienia dialogu różnych kultur współczesnego świata.

W tym roku otrzymali je Marcin Bornus-Szczyciński - badacz muzyki dawnej, jeden z pionierów wykonywania wokalnej muzyki barokowej w Polsce, Tadeusz Boruta - malarz i krytyk sztuki oraz Alexander Kornoukhov - wybitny współczesny mozaista.

Biskup Marian Florczyk, który przewodniczył obradom kapituły Per Artem Ad Deum podkreślił, że jest to wyróżnienie Stolicy Apostolskiej o randze międzynarodowej.

- Jeśli popatrzymy na Kościół w Europie, to oprócz wiary w sercach, ta wiara w Jezusa uzewnętrzniała się zawsze w sztuce i kulturze. Jest to jednocześnie wiara dotycząca piękna życia ludzkiego. Piękno jest po to, żeby zmartwychwstawać, czyli kierować się do Boga. Te medale służą wyróżnieniu właśnie tych ludzi, którzy poprzez sztukę kierunkują innych na Boga - podkreślił bp Marian Florczyk.

Nagrodzony malarz Tadeusz Boruta podkreśla, że to dla niego niezwykła chwila i nie spodziewał się wyróżnienia medalem Per Artem ad Deum.

- Dla mnie twórczość religijna wpisuje się w fundament mówienia o współczesnym człowieku, w tym o sobie przez pryzmat ikonografii chrześcijańskiej. Wydawało mi się, że współczesny świat nie ceni takiej sztuki i nie śledzi zachodzących w niej przemian. Grono kapituły tej nagrody, to wybitni twórcy i tym bardziej się cieszę, że uznali, że warto docenić moją pracę. To nobilitacja mojej twórczości - mówił laureat.

Tadeusz Boruta przyznaje, że w swojej pracy inspiruje się od dawna stwierdzeniem Jana Pawła II, że sztuka nie jest potrzebna w kościele, żeby zdobić, ale żeby wyrażać kondycję człowieka.

Z kolei rosyjski twórca Alexander Kornoukhov słynie m.in. z ułożenia w watykańskiej kaplicy mozaiki „Nowe Jeruzalem” ze 100 milionów elementów. To uznany artysta, choć mniej znany w Polsce, niż w innych krajach Europy - przyznaje bp Marian Florczyk.

- Nie jest on katolikiem, jest prawosławnym, ale w tej nagrodzie nie chodzi o promowanie tylko katolików, ale o promowanie ludzi, którzy żyją wartościami, pięknem i kierunkują drugiego człowieka na piękno - dodał biskup.

W ciągu 15 lat nagrodę Per Artem ad Deum otrzymało 24 artystów. Wśród laureatów medalu są m.in. Ennio Morricone, Antonina Krzysztoń, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i szwajcarski architekt Mario Botta.

Podczas gali wręczenia medalu Per Artem ad Deum przyznane zostały także medale polskich biskupów dla wystawców targów SacroExpo.

Nagrodę Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka otrzymała pracownia snycerska Andrzej Burkot za zestaw płaskorzeźb w drewnie lipowym „Stacje Drogi Krzyżowej”. Z kolei medal honorowy Prymasa seniora kardynała Józefa Glempa trafiła do Fundacji Św. Siostry Faustyny za tkany obraz Jezusa Miłosiernego. Natomiast medal honorowy biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego otrzymała Pracownia Rzeźby Sakralnej „Artmad” za Drogę Krzyżową dla ojców Michalitów Warszawa-Bemowo.

Reklama