Ćmielów tranzyt kieruje na obwodnicę, turystów zaprasza do siebie

Data publikacji: 11.06.2019 19:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Otwarcie obwodnicy Ćmielowa

Otwarcie obwodnicy Ćmielowa
Ćmielów. 11.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Obwodnica Ćmielowa została dziś oddana do użytku kierowców. Ponad pięciokilometrowy odcinek, omijający miasteczko od północnej strony, powstał z rocznym opóźnieniem, wpłynął na to. m.in. zbyt grząski grunt, który wymusił dodatkowe wzmocnienia nasypu.

Do ruchu na obwodnicy można się włączyć dzięki dwóm rondom, które są częścią drogi wojewódzkiej nr 755, po obu stronach Ćmielowa. Obwodnica przecina także m.in. ulice: Jastkowską i Opatowską. Na skrzyżowaniu z drogami podporządkowanymi wydzielono pasy do skrętu.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski przypomina, że dodatkowo w ramach tej inwestycji zmodernizowano 4 kilometry drogi wojewódzkiej 755. Jak dodaje, częścią inwestycji było powstanie obwodu dróg wojewódzkich. Ponadto zainstalowany jest monitoring, który pozwoli sprawdzać sytuację na drodze, także tę pogodową.

Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska podkreśla, że inwestycja prócz bezpieczeństwa niesie ze sobą możliwość rozwoju miasta, bo należy robić wszystko, aby nie zostało wykluczone.

- Obwodnica spowoduje, że część komunikacji zostanie wyprowadzona z miasta i na to czekaliśmy, ale trzeba pomyśleć, aby tutaj przyciągnąć osoby, które chciałyby zwiedzić Ćmielów - mówi Joanna Suska. Dodaje, że więcej osób do Ćmielowa może przyjeżdżać ze względu na tężnię solankową, która jeszcze w tym roku stanie w mieście. Burmistrz mówi, że obecnie gmina opracowuje program turystyczny, chce zagospodarować m.in. ruiny XVI-wiecznego obiektu rezydencjonalno- obronnego związanego z Krzysztofem Szydłowieckim.

Koszt obwodnicy wyniósł ponad 71 milionów złotych. Za opóźnienia wykonawca, firma Skanska, zobowiązana będzie opłacić karę w wysokości 30 tysięcy złotych za każdy dzień.

Reklama