SLD do wyborów same, czy w koalicji? Zdecyduje referendum

Data publikacji: 12.06.2019 10:15
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.05.2019 Kielce. Andrzej Szejna - SLD

20.05.2019 Kielce. Andrzej Szejna - SLD
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Referendum ma zdecydować, czy SLD pójdzie do wyborów same, czy w koalicji z innymi partiami. Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskiego SLD stwierdził, że po dobrych dla sojuszu wyborach do Parlamentu Europejskiego, członkowie ugrupowania mogą zdecydować, czy należy taką strategię przyjąć także w wyborach parlamentarnych.

Ordynacja wyborcza preferuje duże ugrupowania, partie, które uzyskały trzecie czy czwarte miejsce, mogą w ogóle nie zdobyć mandatów, w związku z tym należy się zastanowić, czy iść samodzielnie, czy razem z innymi. Jako potencjalnych koalicjantów gość Radia Kielce wskazał Platformę Obywatelską i PSL oraz partie lewicowe. Pytany, czy start w dużej koalicji nie spowoduje, że SLD straci tożsamość, stwierdził, że w kampanii do Europarlamentu, partia mimo że startowała z innymi to nie straciła tożsamości, a uzyskany wynik jest bardzo dobry.

Teraz lewica chce promować reformę służby zdrowia, lepsze wydawanie pieniędzy unijnych oraz programy socjalne. Pytany, czy inny z postulatów lewicy dotyczący państwa świeckiego, ma w praktyce być realizowany jako szydzenie z symboli religijnych, czy atak na księży Andrzej Szejna  stwierdził, że całkowicie odcina się i potępia incydenty do których dochodziło podczas tzw. marszów  równości. Tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca. Zadeklarował, że SLD nigdy nie będzie  walczyło z religią, czy symbolami wiary.

Reklama