Nauczyciele ważni jak lekarze

Data publikacji: 12.06.2019 15:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja o europejskim kodeksie walki z nowotworami w ŚCO

Konferencja o europejskim kodeksie walki z nowotworami w ŚCO
Kielce. 12.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Od szkoły może zależeć, jak dużo uczniów i absolwentów zachoruje na raka. Chodzi o prowadzenie skutecznej profilaktyki. To właśnie jej poświęcony jest projekt Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który w województwie świętokrzyskim realizowało 80 szkół, a uczestniczyło w nim około 2 tysięcy uczniów.

Dziś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii ponad 30 placówek odebrało certyfikaty i podziękowania. Jak mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO nie można nie docenić roli nauczycieli w promowaniu wiedzy o profilaktyce raka.

- Liczba chorób nowotworowych będzie się systematycznie zwiększała. Biologia i demografia są przeciwko nam, nasze społeczeństwo się starzeje. Szacuje się, że w 2025 roku choroby nowotworowe staną się pierwszą przyczyną zgonów. Musimy o tym mówić - twierdzi doktor Smorąg.

Oprócz pracowników ŚCO projekt wspierali również specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jadwiga Zapała, specjalista do spraw promocji zdrowia w ŚCO informuje, że szkoły mówiąc o zagrożeniu nowotworami sięgnęły po bardzo różne środki. W większości placówek odbywały się zajęcia poświęcone zdrowemu żywieniu, na przykład uczniowie dowiadywali się jak czytać etykiety produktów, jakie składniki powinny sprawić, że danego produktu nie warto kupować.

Zwłaszcza przekonywanie uczniów do tego, że nie warto palić jest ważne, bowiem jak mówi doktor Leszek Smorąg rak płuca jest obecnie nowotworem, który zabija najwięcej kobiet w Polsce. Irena Sobieraj, pedagog z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku Zdroju nie ukrywa, że skuteczne przekonanie młodzieży do zdrowego stylu życia nie jest łatwe. Ale po kilku latach prowadzenia projektu widać efekty.

- Udaje się budzić świadomość. Młody człowiek szuka wiedzy w Internecie, natomiast my możemy mu wtedy powiedzieć - ja mam wiedzę od profesjonalisty. W ramach projektu duży nacisk kładłam na zdrowe odżywianie się. Mam córkę dietetyka klinicznego i wspólnie z rodzicami i uczniami przygotowywaliśmy zdrowe przekąski. Mówiliśmy o tym jak ważne jest śniadanie. Zarówno to pierwsze jak i drugie - tłumaczy Irena Sobieraj.

Edyta Pedrycz, pedagog Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach podkreśla też wagę relaksu oraz zdrowego snu. Jak mówi, im mniej stresu, tym mniejsza szansa na zachorowanie na raka. Stres skutecznie rozładowuje aktywność fizyczna, stąd kielecka szkoła duży nacisk kładzie na dodatkowe zajęcia sportowe.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama