Ćmielów jak Ciechocinek jeszcze w tym roku

Data publikacji: 12.06.2019 20:18
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ćmielów. Rynek

Ćmielów. Rynek
Ćmielów. 12.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Tężnia solankowa o długości 15 metrów pojawi się jeszcze w tym roku na ćmielowskim Rynku. To inwestycja, którą w kampanii wyborczej zapowiadała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Jak podkreśla, będzie to jedyny taki obiekt w województwie. Zajmie miejsce jednego z dwóch parkingów samochodowych.

Tężnia, to budowla z drewna i gałęzi tarniny, służących do zwiększania stężenia soli w solance. Joanna Suska podkreśla zdrowotne właściwości przebywania w takiej inhalatorni. Daje ona możliwość m.in. leczenia alergii, chorób tarczycy, układów oddechowego i odpornościowego. Tężnia, to także sposób na przyciągnięcie do miasta turystów podróżujących w stronę Sandomierza czy Bałtowa.

- Tężnia powstanie na Rynku, gdzie teraz znajdują się dwa parkingi samochodowe, co jest dla mnie niezrozumiałe, ponieważ na Rynku mieszkańcy powinni mieć możliwość odpoczynku - mówi Joanna Suska.

Konstrukcja ma być wysoka na 3,5 metra, szeroka na 1,5 metra. Rada Gminy zarezerwowała już na ten cel 400 tysięcy złotych, choć burmistrz kalkuluje, że przetarg rozstrzygnie się kwotą około 260 tysięcy złotych. Pozostałe koszty mają wystarczyć na kilka lat utrzymywania tężni.

Rynek w Ćmielowie jest miejscem chronionym, uwzględnionym w Gminnej Ewidencji Zabytków w ramach zachowanego układu urbanistycznego miasta lokacyjnego. Zgodę na tężnię musi wyrazić w tym przypadku konserwator zabytków. Joanna Suska informuje, że konserwator nie zgodził się, aby umiejscowić tężnię w parku. Z kolei nie widzi przeciwwskazań, aby stanęła na jednym z dotychczasowych parkingów.

- Będzie to pierwsza taka inwestycja w województwie, jeszcze nigdzie nie ma, a w kraju powstają jak grzyby po deszczu ze względu na ten walor zdrowotny- mówi Joanna Suska.
Tężnia prawdopodobnie będzie gotowa wraz z końcem sierpnia. Korzystać z niej będzie można bezpłatnie.

Tagi do tego wpisu
Reklama