Zbigniew Ziobro: domagamy się najsurowszej kary dla zabójcy

Data publikacji: 17.06.2019 13:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja Zbigniewa Ziobry na kieleckim Rynku. Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Gosek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Dariusz Banasik - dyrektor biura poselsko-senatorskiego Zbigniewa Ziobry i Jacka Włosowicza, Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości

Konferencja Zbigniewa Ziobry na kieleckim Rynku. Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Gosek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Dariusz Banasik - dyrektor biura poselsko-senatorskiego Zbigniewa Ziobry i Jacka Włosowicza, Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości
Kielce. 17.06.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Będziemy domagać się dla sprawcy zabójstwa dziesięciolatki kary dożywocia z możliwością ograniczenia warunkowego przedterminowego zwolnienia - powiedział w Kielcach Zbigniew Ziobro. Dodał, że tylko takie możliwości daje aktualnie obowiązujący kodeks karny.

Minister sprawiedliwości dodał, że policja i prokuratura zdały egzamin w sprawie zatrzymania sprawcy zabójstwa. Kluczem do sukcesu przy ujęciu sprawcy była wzorowa praca śledczych w pierwszych godzinach po wykryciu zdarzenia.

- Niezwykła intensywność działań policji i prokuratury przy wykorzystaniu wszystkich możliwych dostępnych technik pozyskiwania dowodów, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych oraz korzystanie z pomocy międzynarodowej okazało się skuteczne. To przyczyniło się do szybkiego przełomu w tej sprawie - podkreślił minister.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że jutro prokuratura wystąpi o tymczasowy areszt dla zatrzymanego w niedzielę 22-letniego sprawcy mordu w Mrowinach.

- Uczynię wszystko, jako prokurator generalny, aby w tej sprawie zapadł najsurowszy z możliwych wyroków, jaki przewiduje polskie prawo. Takie zło może być odpłacone tylko i wyłącznie najsurowszą możliwą karą przewidzianą w kodeksie karnym - mówił Zbigniew Ziobro.

W zeszły piątek Sejm przyjął zmiany w Kodeksie Karnym, wprowadzające m.in. karę bezwzględnego dożywocia. Niestety ta kara nie będzie mogła zostać zastosowana dla sprawcy, ponieważ te przepisy nie weszły jeszcze w życie. Dlatego będziemy się domagać dla niego kary dożywotniego pozbawienia wolności, z możliwością ograniczenia warunkowego przedterminowego zwolnienia - dodaje Zbigniew Ziobro.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Zbigniew Ziobro poinformował, że na prośbę samorządowców z gminy Łagów, podjął decyzję o przeniesieniu właściwości sądu rejonowego dla mieszkańców gminy do Sądu Rejonowego w Kielcach. Dotychczas właściwym sądem do którego mogli zgłaszać sprawy był Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama