Rząd wspiera ŚCO. To pomoc dla osób chorych onkologiczne

Data publikacji: 19.06.2019 12:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Na zdjęciu od lewej: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO, Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Na zdjęciu od lewej: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO, Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia
Warszawa. 19.06.2019 / Fot. Monika Woźniak / TVP

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. To urządzenie, które wykrywa guzy nowotworowe i skupiska komórek rakowych.

Dyrektor ŚCO, profesor Stanisław Góźdź podpisał dziś w Warszawie z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim umowę na dofinansowanie zakupu tej specjalistycznej aparatury. Resort zdrowia przekazał na ten cel 15 milionów 100 tysięcy złotych.

Jak informowaliśmy, będzie to już drugi PET w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Profesor Stanisław Góźdź przypomina, że pierwsze urządzenie trafiło do Kielc 12 lat temu, dzięki staraniom śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Przez ten czas wykonano na nim ponad 30 tysięcy badań. 

- Aparat ułatwia precyzyjne określenie stanu zaawansowania procesu nowotworowego, co jest najistotniejszym elementem w podejmowaniu decyzji o właściwej terapii - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź. 

Profesor Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że nowy pozytonowy tomograf emisyjny jest aparatem najnowszej generacji o bardzo wysokiej czułości.

- To oznacza, że szybciej, łatwiej i wydajniej będziemy mogli badać pacjentów. Dzięki nowemu PET-owi skróci się czas badania. Teraz wynosi on 20 minut, natomiast na nowym urządzeniu będzie to poniżej 15 minut - dodaje profesor Janusz Braziewicz. 

Gotowy jest już specjalny bunkier, w którym będzie ulokowane urządzenie. Pomieszczenie zostało wybudowane 12 lat temu, gdy do ŚCO miał trafić pierwszy PET. Nowoczesny Pozytonowy Tomograf Emisyjny zacznie pracę za kilka miesięcy.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Na zdjęciu od lewej: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO, Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia Warszawa. 19.06.2019 / Fot. Monika Woźniak / TVP

Podobne wiadomości
Reklama