Co z budynkiem po gimnazjum? Władze miasta mają wiele pomysłów

Data publikacji: 19.06.2019 15:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak wykorzystać budynek po Gimnazjum Samorządowym imienia Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej? Zastanawiają się nad tym władze miasta. Obiekt przez 20 lat służył młodzieży, ale po wprowadzeniu w życie reformy oświaty, mury opuścił już ostatni rocznik gimnazjalistów. To oznacza, że po wakacjach budynek może stać pusty.

Adam Bodzioch - burmistrz Kazimierzy Wielkiej informuje, że pojawia się wiele pomysłów na zagospodarowanie obiektu. Wstępnie na posiedzeniach komisji rady gminy padły propozycje, aby przeprojektować gmach pod działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i utworzyć tam Dom Pomocy Społecznej.

- Innym pomysłem było przystosowanie obiektu pod gabinety lekarskie lub miejsca związane z działalnością uzdrowiskową. Jednym z pomysłów było ulokowanie Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego. Jednak jest problem z przystosowaniem i zaadaptowaniem pomieszczeń. Gmina nie udźwignęłaby zbyt dużych kosztów prac. Wiąże się to również z zawarciem umowy z NFZ, a póki co takowej nie mamy - podkreśla burmistrz.

Edyta Molo - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kazimierzy Wielkiej zaznacza, że placówka z roku na rok rozrasta się. Przybywa też zadań. W tym momencie do dyspozycji pracowników jest osiem pokoi. Obecnie zatrudnionych jest 30 osób, dlatego jest ciasno. Ponadto placówka usytuowana jest na drugim piętrze Urzędu Gminy, co jest uciążliwe dla osób starszych.

Agnieszka Gaik - skarbnik miasta i gminy tłumaczy, że jeśli obiekt nie zostanie zagospodarowany, gmina nadal będzie ponosiła spore koszty jego utrzymania.

- Będę się starała, aby w budżecie zabezpieczyć pieniądze na remont pomieszczeń pod działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Może uda się skorzystać z jakiegoś projektu unijnego lub rządowego, aby pozyskać pieniądze przy udziale własnym gminy lub środków zewnętrznych, by w tym budynku stworzyć również dom pomocy społecznej - zaznacza Agnieszka Gaik.

Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej funkcjonowało od 2003 roku.

Reklama