LATO 2019. Gdzie nad wodę? [RAPORT]

Data publikacji: 20.06.2019 14:55 / Data aktualizacji: 22.06.2019 15:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Karol Żak , Wiktor Dziarmaga , Michał Kita , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Mateusz Kaczmarczyk , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zalew Cedzyna

Zalew Cedzyna
Cedzyna. 20.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zapraszamy do prześledzenia naszego raportu na temat kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Jakie miejsce warto wybrać? Gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy? Jakie atrakcje przygotowano? To i wiele więcej w naszym raporcie.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI:

JĘDRZEJÓW

Zalew w Jędrzejowie określany jako miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli będzie czynne tylko przez 30 dni, czyli do 21 lipca. W tym czasie, codziennie w godzinach od 11.00 do 19.00 nad bezpieczeństwem osób kąpiących się będzie czuwało dwóch ratowników wodnych - informuje Michał Bąkiewicz, kierownik Miejsca Rekreacyjnego Zalew w Jędrzejowie. Jak dodaje, powierzchnia lustra wody liczy ponad 1 hektar, kąpielisko wyznaczone jest na 50 metrach linii brzegowej.

ZalewJędrzejów. 22.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji wypoczywających jest 6 kajaków i 4 rowerki wodne oraz 15 leżaków. Na terenie obiektu już ustawiona została kurtyna wodna, która schładza osoby odwiedzające obiekt. Ponadto, na miejscu dostępne będą toalety z bieżącą wodą, szatnie, zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Jest również plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami. Przy samym zalewie znajduje się parking na około 40 samochodów i tyle samo pojazdów może zaparkować w pobliżu parku. Teren zalewu jest ogrodzony i monitorowany.


W sobotę jędrzejowski zalew odwiedziło nie tylko wielu mieszkańców Jędrzejowa, ale również przyjezdni z Krakowa i Warszawy. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że to miejsc godne polecenia.


SĘDZISZÓW

Kąpielisko w Sędziszowie znajduje się na terenie miejscowej Bazy Turystyczno-Kulturalno- Rekreacyjnej. Cały zbiornik ma 2 hektary. Miejsce do pływania dla dorosłych wyznaczone jest bojami, natomiast dla dzieci wydzielone jest pomostem.

KąpieliskoSędziszów. 22.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Oficjalnie sezon kąpielowy w Sędziszowie rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia. W jego trakcie, nad bezpieczeństwem korzystających z kąpieli codziennie będzie czuwało 2 ratowników. Dyżury będą pełnić w godzinach od 12.00 do 19.00.

Jak zapewnia Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa teren jest przygotowany dla osób chcących skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Jak dodaje, baza dysponuje 4 rowerkami wodnymi i jednym kajakiem. Do dyspozycji dzieci jest również 6 gokartów i możliwość wypożyczenia rowerów dla dorosłych. Ponadto, można korzystać z boisk: do piłki plażowej, kortów tenisowych, skate-parku i boiska wielofunkcyjnego. Baza dysponuje 15 leżakami oraz 16 parasolami, pod którymi można schronić się przed słońcem. Do dyspozycji plażowiczów jest 5 darmowych toi-toi i dwie płatne toalety.

Na terenie Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej w Sędziszowie znajduje się również miejsce wyznaczone dla wędkarzy. Jak powiedzieli nam amatorzy łowienia ryb, obiekt jest bardzo potrzebny i bardzo dobrze zagospodarowany. Zapewniali, że latem nie brakuje tu osób chcących odpocząć od pracy i zgiełku miasta, a dzieci mają frajdę. Wędkarze nie ukrywali, że zbiornik wodny wyznaczony dla wędkarzy jest trochę mały.

W okolicy kąpieliska w Sędziszowie są 2 parkingi: na terenie bazy, gdzie jest około 30 miejsc postojowych, płatny 2 zł za wjazd. Drugi, zewnętrzny na około 70 samochodów jest darmowy. Utwardzony teren do parkowania znajduje się również z drugiej strony bazy.

W Sędziszowie gorzej natomiast jest z punktami gastronomicznymi. Do dyspozycji chcących skorzystać z kąpieli wodnej lub słonecznej do tej pory były jedynie automaty z napojami, ciastkami i słodyczami. Dla odwiedzających bazę oraz korzystających z kąpieli wodnych i słonecznych przygotowano pawilon z grillem.

 

 

POWIAT KAZIMIERSKI:

KAZIMIERZA WIELKA

W tym sezonie po raz pierwszy od lat nieczynne będzie kąpielisko na zbiorniku retencyjno-rekreacyjnym w Kazimierzy Wielkiej. Wszystko przez ulewy majowe.

Zbiornik wypoczynkowo-rekreacyjny w Kazimierzy WielkiejKazimierza Wielka. 20.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jak informuje Łukasz Maderak, zastępca burmistrza, powódź pozostawiła po sobie ogrom szkód. Zniszczyła m.in. plażę. Ponadto władze miasta ostrzegają, że na wodzie, która obecnie zalega w akwenie pojawiła się dziwna piana. Woda z pewnością jest zanieczyszczona. Dlatego też w tym roku kąpielisko nie zostanie uruchomione. Wprowadzony zostanie tez kategoryczny zakaz kąpieli.

- To zbiornik retencyjno-rekreacyjny, do którego napływa woda z rzeki Małoszówka. Ulewne deszcze zmyły z pól wszystkie zastosowane środki ochrony roślin, nawozy, następnie wraz z wodą wpłynęły do zbiornika. Obawiamy się o zdrowie kąpiących się zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych gości – podkreśla Łukasz Maderak.

SKALBMIERZ

Przyjeżdżają tutaj turyści z województwa śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. A mowa o zalewie w Skalbmierzu, który znajduje się kilka kilometrów od Kazimierzy Wielkiej. To największy i cieszący się popularnością akwen w regionie kazimierskim.

Zalew w SkalbmierzuSkalbmierz. 22.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

To może być miejsce na udany urlop -  mówili w rozmowie z Radiem Kielce plażowicze i miłośnicy kąpieli.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa Wiktoria Mores, wykwalifikowana ratowniczka.

- Oficjalny sezon zaczyna się od 1 lipca, jednak wielu ludzi już korzysta z kąpieliska. Zapewniamy opiekę od godziny 10.00 do 18.00 - informuje Wiktoria Mores.

9 hektarowy zalew w Skalbmierzu posiada plażę oraz molo. Na środku akwenu znajduje się również wysepka. Ponadto, przy kąpielisku funkcjonuje dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu wodnego w tym rowery wodne, kajaki i łódki. Również wielbiciele gry w piłkę znajdą tu boisko do gry np. w siatkówkę. Przy zalewie funkcjonuje również restauracja. W weekendy będą się odbywać tu również imprezy taneczne.

POWIAT KIELECKI:

BOLMIN

Zalew w Bolminie podobnie jak w roku ubiegłym nie będzie zabezpieczony przez ratowników. Taką opiekę gwarantują z kolei właściciele Parku Bolmin na terenie obiektu. To właśnie w nim na wypoczywających czeka najwięcej wodnych atrakcji. Ponadto już 22 czerwca zostanie otwarty bar na plaży, który będzie działał do późnych godzin wieczornych.

BORKÓW

Sporą popularnością cieszy się zalew w Borkowie. Cała infrastruktura wokół akwenu jest gotowa do przyjęcia plażowiczów. Kąpiel pod okiem ratownika będzie zapewniona od 1 lipca do 31 sierpnia.

20.06.2019 Borków. ZalewFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W zbiorku można popływać na kajakach i rowerkach, dostępnych w wypożyczalni. Z tych udogodnień już korzystają pierwsi plażowicze. Wśród nich między innymi grupka studentów z Kielc. Młodzi ludzie oceniają, że zalew w Borkowie jest co roku bardzo dobrze przygotowany do wypoczynku. Studenci podkreślają, że do dyspozycji są punkty gastronomiczne i zaplecze sanitarne. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas mogą zagrać w siatkówkę lub piłkę plażową na jednym z kilku boisk, lub skorzystać z zewnętrznej siłowni.  

Ponadto wokół zalewu przygotowana jest sieć dróg rowerowych, a w pobliżu przebiega szlak Green Velo. Odległość do Kielc, to 17 kilometrów. W wakacyjne niedziele organizator wypoczynku zaprasza na zajęcia taneczne. 

 

CEDZYNA

Sezon letni rozpoczął się nad zalewem w Cedzynie. W tym roku strzeżone kąpielisko otwarte będzie przy klubie „HORN”, czyli po zachodniej stronie zalewu. Na wypoczynek w tym miejscu zdecydowało się już bardzo dużo osób, wśród nich między innymi Marcin Traczyk z rodziną.

Zalew CedzynaCedzyna. 20.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pan Marcin chwali przygotowanie zalewu do sezonu. Podkreśla, że chętnie przyjeżdża tu wraz z dziećmi, dla których szczególnie atrakcyjna jest kąpiel w wodzie i możliwość przejażdżki łódką.  

Opiekę ratowniczą nad zalewem będzie sprawowało Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Karol Kubicki, ratownik wodny informuje, że kąpielisko będzie strzeżone do września. Codziennie w godzinach od 10 do 12 nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą dwie wykwalifikowane osoby.

Do dyspozycji wypoczywających jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, między innymi rowerków oraz łódek wiosłowych. Zbiornik od strony Gminy Masłów przechodzi w tej chwili rewitalizację. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Wokół zalewu w Cedzynie przygotowanych jest kilka utwardzonych parkingów, dla kilkuset samochodów.

CHAŃCZA

Radni jeszcze nie podjęli uchwały w sprawie zapewnienia opieki ratowników nad zbiornikiem, ale urzędnicy przygotowują się do sezonu. Zgodnie z planami bezpieczeństwo nad zalewem ma być zapewnione od 1 do 31 lipca. Ratownicy będą w tym okresie codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Dodatkowe atrakcje zapewniają prywatne firmy – rowerki wodne, mała gastronomia.

15.06.2017 Chańcza. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

 

KANIÓW

Kąpielisko otwarte oficjalnie będzie od 1 lipca. Wśród atrakcji znajdzie się wesołe miasteczko, punkt gastronomiczny, leżaki oraz wyciąg wakeboardowy. Nad bezpieczeństwem odpoczywających czuwać będą ratownicy.

Kaniów. KąpieliskoFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

MORAWICA

Mimo słonecznej pogody niewielu plażowiczów spędza sobotnie popołudnie nad zalewem w Morawicy. Jednak osoby, które zdecydowały się przyjechać nad wodę, nie narzekają na brak tłumów. 

22.06.2019 Morawica. Zalew. PlażaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje pani Małgorzata z województwa lubelskiego, która wypoczywała nad zalewem w Morawicy wraz z rodziną warunki do aktywnego spędzania czasu na plaży są idealne.

- Warto tutaj przyjechać jest lepiej niż nad morzem. Kameralna atmosfera może wynikać z tego, że ludzie wystraszyli się niepewnej pogody. Ta jednak dopisała, jest woda jest ciepła słońce świeci jest super - dodaje.

Nad bezpieczeństwem kąpiących się w Morawicy codziennie czuwają ratownicy w godzinach od 10.00 do 18.00.

Plażowicze do dyspozycji mają także bezpłatny parking. Przy zbiorniku funkcjonuje gastronomia, która oferuje różnego rodzaju napoje i potrawy. To nie tylko fast foody, ale także dania z grilla. W Morawicy można skorzystać także ze sprzętu pływającego. Wypożyczalnia oferuje kajaki i rowery wodne. Jedną z atrakcji jest również park linowy.

STRAWCZYN

Deszczowa prognoza odstraszyła turystów, którzy planowali skorzystać z uroków świętokrzyskich zalewów i wypocząć nad wodą. Niesłusznie, mówią nieliczni, którzy zaryzykowali i pojawili się nad zalewem w Strawczynie. Jak zaznaczają, pogoda w tym miejscu okazała się być łaskawa i poza okazjonalnymi mżawkami można spokojnie korzystać z plaży.

13.06.2017 Strawczyn. Kąpielisko. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nad zalewem pojawili się głównie mieszkańcy lokalnych miejscowości, ale także turyści z innych województw. Zwracają przy tym uwagę na wyjątkowo dobre położenie, dostęp do atrakcji: boiska do siatkówki plażowej i placu zabaw dla dzieci, a przede wszystkim dobrze utrzymanych toalet.

- Mieszkam w Warszawie, ale pochodzę ze Strawczyna i zawsze jako dziecko przychodziłam właśnie tutaj, nad zalew i od tamtej pory co roku wracam. Pogoda straszyła ulewami, ale jak się okazało, poza okazjonalnymi pokropieniami pogoda jest fantastyczna. Brak turystów jest dla nas dobrą wiadomością, ponieważ możemy w spokojnej atmosferze, bez zgiełku i hałasu skorzystać z kąpieliska i grillować - mówią plażowicze.

Kąpielisko w Strawczynie dostępne jest do 1 września. W tym czasie w godzinach 10.00-18.00 codziennie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ratownik. Wypoczywający skorzystają z małej gastronomii i atrakcji wodnych przygotowanych przez prywatną firmę.

UMER

Kąpielisko będzie czynne od 1 lipca. Nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy. Podczas wypoczynku będzie można wypożyczyć rowerki wodne. Ponadto dostępna będzie bar z jedzeniem i napojami.

Umer. ZalewFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

WILKÓW

Kąpielisko w Wilkowie czynne będzie od 22 czerwca. Nad bezpieczeństwem plażowiczów w godzinach od 10.00 do 18.00 będą czuwać ratownicy. Do dyspozycji będzie również budka gastronomiczna, gdzie oferowane są napoje i szybkie dania. Na bezpłatnym parkingu znajduje się także toaleta typu toy-toy. Będzie można również skorzystać ze sprzętu pływającego.

Wilków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

POWIAT KONECKI:

SIELPIA

Pomimo deszczowej pogody nad zalewem w Sielpi nie brak turystów. Choć do oficjalnego rozpoczęcia sezonu kąpieliskowego pozostały jeszcze dwa tygodnie, otwarte są już wszystkie restauracje i sklepy oraz atrakcje. Pracownicy hoteli zdradzają, że dla nich sezon wakacyjny trwa nieprzerwanie od maja, a zalew tłumnie odwiedzany jest bez względu na pogodę i dzień tygodnia. Tendencja ta ma utrzymać się co najmniej do końca wakacji.

Sielpia. ZalewFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Kompleks rekreacyjny w Sielpi jak co roku ściąga turystów nie tylko z regionu, ale i z całego kraju. Przez wielu nazywany jest „małą Ibizą”.

- Przyjechaliśmy z Radomia, ponieważ nasz syn przyjeżdża tu co roku i nie zawiedliśmy się. Jest naprawdę ładnie. Głównie korzystamy z kąpieli. Chcieliśmy sprawdzić, czy plotki o „małej Ibizie” są prawdziwe i póki co jesteśmy pod głębokim wrażeniem - mówią turyści.

Sielpia. ZalewFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Wśród atrakcji największą popularnością cieszą się rowerki wodne, łódki i kajaki, ale także boisko do siatkówki i lunapark, oraz alejka ze sklepami. Tłumy spotkać można także na deptaku, gdzie do wynajęcia są m.in. rowery i rowerki czterokołowe.

Kąpielisko w Sielpi oficjalnie otwarte będzie od 1 lipca do 31 sierpnia. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy wodni i policja.

POWIAT OPATOWSKI:

NIESKURZÓW

Osoby ceniące sobie wypoczynek w ciszy, wśród zieleni i pięknych widoków, powinny wybrać Nieskurzów w powiecie opatowskim, gdzie znajduje się zbiornik retencyjno-rekreacyjny. Nad bezpieczeństwem wypoczywających ratownicy czuwają w piątki, soboty i niedziele od godziny 12.00 do 19.00. W sierpniu od 11.00 do 18.00.

Zbiornik retencyjno-rekreacyjnyNieskurzów. 22.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Hubert Szczechla, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informuje, że na zbiorniku wydzielony jest niewielki obszar, gdzie można się ochłodzić. Dodaje, że w lipcu pojawią się sprzęty do pływania. Będą to rowerki wodne, które będzie można wypożyczyć za około 15 złotych oraz kajaki za 10 złotych.

A przy zalewie nowości. Na placu zabaw dla dzieci pojawiła się nowa atrakcja do wspinania, starsze dzieci mogą skorzystać z niewielkiego skate parku. Zalew okala ścieżka pieszo-rowerowa. Jest dużo przestrzeni, gdzie można rozłożyć koc i się zrelaksować.


Ponadto nad zalewem znajduje się mała gastronomia, jednak w sobotę nie była otwarta, niedaleko jest sklep spożywczy, w sezonie otwarty cały tydzień, wygospodarowano także miejsce do rozpalenia grilla. Na całym terenie znajduje się jedna toaleta. Z kolei miejsc parkingowych wystarczy dla około 50 samochodów.

Sezon nad zbiornikiem w Nieskurzowie potrwa do 25 sierpnia.


ZOCHCINEK

Zalew w Zochcinku koło Opatowa w ostatnich latach służył jako kąpielisko. Jak się okazuje, z tej możliwości korzystała garstka osób, dlatego w tym roku przy zbiorniku nie będzie ratowników. To oznacza, że nie wolno się kąpać.

Zalew w Zochcinku koło OpatowaZochcinek. 20.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nad zalewem można spotkać wędkarzy. Wśród nich Jarosław Chmiel z powiatu sandomierskiego. Podoba mu się, że zbiornik jest na uboczu, z dala od hałaśliwych dróg. Można tu łowić dla sportu, czyli złapać rybę i ją wypuścić. Złowić można m.in.: karpia, leszcza, amura, a nawet jesiotra. - Słabe branie jest, ale posiedzieć można i się zrelaksować - mówi wędkarz.

Żona pana Jarosława, Zofia Chmiel jest pierwszy raz w tym miejscu. Uważa, że mogłoby być lepiej zagospodarowane. - Życzyłabym sobie więcej drzew, może jakąś budkę z lodami. Jest pusto - mówi. Dodaje, że można tu odpocząć, jest przyjemnie.

W okolicy zalewu jest parking dla kilkunastu samochodów. Nie ma gastronomii, są toalety, ale zamknięte. Ochłodzić się za to można na Rynku w Opatowie. Od środy zamontowana jest tam kurtyna wodna.


POWIAT OSTROWIECKI:

GUTWIN

W Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze bez tłoku, kilkadziesiąt osób korzysta z uroków miejsca, otoczonego lasem. Sezon potrwa do 15 września. Przy zalewie wytyczony jest niewielki obszar, gdzie można wejść do wody.

Ośrodek wypoczynkowy GutwinOstrowiec Św.. 20.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Pływających pilnuje łącznie trzech ratowników. Jeden z nich, Mateusz Skoczylas mówi, że tłumów można spodziewać się późnym popołudniem. Jak dodaje, z ochłody w wodzie korzystają głównie rodziny z dziećmi do piętnastu lat. Zaznacza i przypomina też, że ratownik nie ma obowiązku pilnować dzieci, lecz ratować je w razie wypadku.

- Często rodzice przychodzą, rozkładają się gdzieś daleko i nawet swoich dzieci nie widzą - mówi Mateusz Skoczylas.

Karina Świder wypoczywa z dziećmi. Ceni sobie spokój, jaki tu panuje. Nie ma zbyt wielu osób, nikt nie hałasuje. - Woda w miarę czyta, fajnie, miło, przyroda dookoła, można odpocząć - mówi Karina Świder. Jej córka Liliana wchodziła już do wody i twierdzi, że jest ciepła.

Na Gutwinie można wypożyczyć: rowerki wodne (pół godziny kosztuje 7 złotych, godzina 10 złotych), kajaki (pół godziny- 5 złotych, godzina- 8) i leżaki (od 2 do 8 złotych). Są też toalety, dwa lokale gastronomiczne z lodami i napojami, grille, plaża i plac zabaw dla dzieci. Tuż obok, park linowy oraz korty tenisowe. Dojeżdżają tu autobusy linii numer 8, jest także duży parking, który pomieści kilkadziesiąt samochodów.

POWIAT PIŃCZOWSKI:

PIŃCZÓW

Zalew Pińczowski - to zbiornik powstały w dawnym korycie rzeki Nidy. Ma ponad 11 ha powierzchni. Jest najczęściej wybieranym przez mieszkańców, przyjezdnych, ale i przez wędkarzy akwenem.

Zalew w PińczowiePińczów. 20.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Kąpielisko w Pińczowie oficjalnie będzie otwarte od 2 lipca. Jak co roku nad bezpieczeństwem będą również czuwali ratownicy. Choć oficjalny sezon kąpieli jeszcze się nie zaczął, to na pińczowskiej plaży można spotkać miłośników słońca i wody.

Przy zalewie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, w którym można wynająć pokoje, jak również kajaki i rowery wodne. Ponadto ośrodek dysponuje m.in. autocampingiem z 20 stanowiskami i polem namiotowym na100 miejsc.

Nieopodal plaży jest parking, są toalety. Do dyspozycji najmłodszych jest plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami.

W Pińczowie i powiecie pińczowskim jest też kilka innych niestrzeżonych miejsc chętnie odwiedzanych przez plażowiczów np. rzeka Nida. Tam jednak należy zachować ostrożność podczas kąpieli.


POWIAT SKARŻYSKI:

REJÓW

Zbiornik w Rejowie o powierzchni 30 hektarów obecnie pełni rolę zbiornika retencyjnego oraz miejsca do rekreacji. Znajdują się tu dwie plaże, duża przy ulicy Sportowej i mała przy Słonecznej. Do dyspozycji odwiedzających jest plaża strzeżona z ratownikiem, boisko do gry w piłkę, toalety, ścieżka rowerowa wokół zalewu i miejsca do zabawy oraz rozpalenia ogniska. Są także osłonięte miejsca do przebrania i kilka punktów gastronomicznych.

15.06.2017 Skarżysko Kamienna. Zalew Rejów.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bezpieczeństwa pilnują ratownicy, na początek wakacji apelują przede wszystkim o to, aby nie wchodzić do wody po alkoholu i pilnować swoich dzieci. Te zaniedbania są najczęstszą przyczyną wypadków nad wodą.

Dzień na razie nie rozpieszcza pogodą do opalania, ale nad zalewem w Rejowie są odwiedzający. Podkreślają, że jest tu czysto, a otoczenie wciąż ulega poprawie. Wprawdzie woda jeszcze jest chłodna, ale amatorzy kąpieli już pływali. Są tu rodziny z dziećmi, grupy młodych ludzi, czy spacerowicze. Pogodę oceniają może nie jako wymarzoną na wypoczynek nad wodą, ale podkreślają, że z każdą chwilą jest coraz więcej słońca.

Zbiornik Rejów jest także w całości dostępny dla wędkujących. Zakazowi łowienia objęte są tylko, jak na większości zbiorników, okolice tamy i urządzeń piętrzących, a także ogrodzony teren ośrodka wypoczynkowego.


SUCHEDNIÓW

W Suchedniowie kąpielisko będzie czynne od 1 lipca w godzinach od 11.00 do 19.00. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie dwóch ratowników. Do dyspozycji jest piaszczysta plaża, pełny węzeł sanitarny, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego i punkt gastronomiczny. Dostępne jest także boisko do piłki plażowej, korty tenisowe oraz camping.

Suchedniów. ZalewFot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

POWIAT STARACHOWICKI:

LUBIANKA

Podobnie jak w roku ubiegłym niedostępny jest zalew w Lubiance. Z jego uroków będzie można korzystać dopiero w przyszłe wakacje.  

PIACHY

W powiecie starachowickim, w tym roku będzie funkcjonowało tylko jedno kąpielisko- Piachy. Jest to zbiornik ulokowany na obrzeżach miasta, przy wjeździe od strony Ostrowca. 22 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie.

Starachowice. Zalew "Piachy"22.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dyrektor MOSiR, który zarządza zbiornikiem, Krystian Sadza, informuje, że obsada ratownicza będzie na miejscu codziennie, w godzinach od 10.00 do 18.00. Praca ratowników obejmuje wyznaczone bojami kąpielisko, ale w razie potrzeby mogą dotrzeć do każdego punktu zbiornika. Do ich dyspozycji jest od tego roku nowa łódź hybrydowa.

Zgodnie z przepisami, na miejscu powinno być przynajmniej dwóch ratowników, ale na stałe będzie ich trzech, a dodatkowo ratownicy społeczni, którzy szkolą się w klubie płetwonurków Kalmar.

W ostatnich latach trwały prace nad udoskonaleniem otoczenia kąpieliska. Trzykrotnie została powiększona plaża, zamontowano także parasole słomiane. Jest siłownia plenerowa i plac zabaw dla dzieci. Zaplecze higieniczne, to prysznice zewnętrzne i toalety typu toi-toi. Gruntowny remont przeszły także domki gastronomiczne. Do dyspozycji jest sprzęt pływający: rowerki wodne i kajaki. Można wypożyczyć kule wodne i walce. Bezpłatnie można korzystać ze stołów do ping-ponga i szachów. Paletki są do wypożyczenia u ratowników. Do dyspozycji odpoczywających będą także hamaki oraz grill.

Na miejsce można dojechać autobusem miejskim linii R, a całodzienny parking  dla samochodów to koszt 5 złotych.

 

POWIAT WŁOSZCZOWSKI:

KLEKOT

Sezon rozpocznie się 2 lipca. Bezpieczeństwa kąpiących będą strzec ratownicy. Na amatorów wypoczynku nad wodą czeka sprzęt wodny, planowana jest mała gastronomia.

Włoszczowa. Klekot. KąpieliskoFot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Reklama