Kościół z niezwykłą historią świętuje wyjątkowy jubileusz

Data publikacji: 21.06.2019 18:42
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jubileusz 700-lecia istnienia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym. Na zdjęciu biskup Jan Piotrowski

Jubileusz 700-lecia istnienia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym. Na zdjęciu biskup Jan Piotrowski
Mokrsko Dolne. 21.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

700. rocznicę powstania świętuje dziś parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym. Zwieńczeniem uroczystości była msza pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, podczas której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania.

Jubileusz 700-lecia istnienia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku DolnymMokrsko Dolne. 21.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak powiedział ks. proboszcz Kazimierz Jajeśniak - już w 1320 roku w aktach watykańskich pojawiła się wzmianka o tym, że wieś Mokrsko Dolne posiada kościół. Dodał, że 700 lat historii świątyni to przede wszystkim historia wiary.

- Od siedmiu wieków na tej ziemi głoszone jest Słowo Boże, sprawowane są Święte Sakramenty, dlatego trzeba podziękować Bogu za dar wiary naszych praojców za to, że w najtrudniejszych dziejowych chwilach wytrwali i w cieniu bł. Wincentego Kadłubka wiarę przekazywali kolejnym pokoleniom, aż do naszych czasów - mówił proboszcz Kazimierz Jajeśniak.

Bogusława Poczęta, historyk oraz parafianka przypomniała, że kościółek w Mokrsku Dolnym jest jednym z najstarszych w okolicy.

- Na przestrzeni dziejów nie został zburzony tylko rozbudowywany, dlatego jego najstarsza część za prezbiterium jest bardzo dobrze widoczna. W kościele znajduje się m.in. gotycki krucyfiks, który został przeniesiony z ruin zamku w Mokrsku Górnym oraz renesansowa chrzcielnica. Mamy się czym szczycić i chwalić, że nasza historia jest bardzo długa - dodała Bogusława Poczęta.

W uroczystej mszy jubileuszowej obok parafin i zaproszonych księży udział wzięli wicemarszałek województwa Renata Janik, Marek Bogusławski - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa oraz wójt gminy Sobków Tomasz Chaja.

Jak powiedział Marek Bogusławski - 700 lat istnienia parafii w Mokrsku Dolnym pokazuje, że na podwalinach chrześcijaństwa wychowały się całe pokolenia Polaków i tak już zostanie. Dodał, że zabytki sakralne i miejsca kultu są takimi miejscami, przy których warto się zatrzymać i pomyśleć o swoim życiu.

Tomasz Chaja, wójt Sobkowa zaznaczył, że jubileusz 700-lecia parafii w Mokrsku Dolnym, to ważne święto dla całej gminy Sobków. Jak powiedział - w gminie jest bardzo dużo zabytków, dlatego należy się nimi chwalić i mówić o ich historii. Obok kościoła w Mokrsku Dolnym warto przypomnieć Zamek Rycerski w Sobkowie.

Z okazji jubileuszu ogłoszony został konkurs, w którym dzieci miały zaprezentować w formach plastycznych i makietach zabytkowy kościółek w Mokrsku Dolnym. Ponadto zorganizowana została wystawa starych fotografii prezentujących życie parafii z początku XX wieku - poinformowały Agata Prusicka i Kamila Gola - współorganizatorki obchodów 700-lecia. Jak dodały - jubileusz stał się okazją do odnowienia barokowej figurki Św. Floriana z 1766 roku. Prace renowacyjne wykonał Zbigniew Hołda, a sfinansowali je Marzena i Roman Filus. Ponadto na pamiątkę jubileuszu zaprojektowany został kubek z wizerunkiem kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym.

Parafia w Mokrsku Dolnym liczy prawie 1600 osób. Pierwotny kościół romański z XIII wieku był rozbudowywany i przebudowywany w XVII, XVIII, XIX wieku. Barokową nawę dobudowano w 1676 r., a potem w połowie XIX w. przedłużono ku zachodowi z zakrystią barokową i kruchtą.
Ołtarz główny jest późnobarokowy (I poł. XVIII w.) z przemalowanym obrazem Wniebowzięcia NMP oraz obrazami św. Benedykta i Scholastyki, pędzla Szymona Więckowskiego. Ołtarze boczne są rokokowe.

Jubileusz 700-lecia istnienia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym. Na zdjęciu biskup Jan PiotrowskiMokrsko Dolne. 21.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama