Po ochłodę i ciekawą historię do Krzyżtoporu - dumy Iwanisk

Data publikacji: 25.06.2019 12:13
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ujazd. Zamek Krzyżtopór

Ujazd. Zamek Krzyżtopór
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe jest największą dumą gminy Iwaniska. XVII-wieczna budowla zasłużyła na miejsce w herbie gminy. Jak mówi wójt Iwanisk, Marek Staniek, Krzyżtopór jest pierwszym miejscem, które pokazuje gościom. A tych przyjeżdżających z różnych stron świata nie brakuje. Krzyżtoporem interesują się politycy, ambasadorowie, artyści, naukowcy i turyści. Teledysk do swojego utworu kręciła tam m.in. Justyna Steczkowska.

Wójt przypomina, że zamek przeszedł renowację w 2012 i 2013 roku, dzięki unijnym dotacjom. Projekt zakładał wypromowanie zamku jako marki. Udało się - turystów przybyło, rocznie zamek zwiedza ok. 160 tysięcy osób. Wójt informuje, że gmina nosi się z zamiarem kolejnej restauracji zabytku, choć nie wiadomo kiedy znajdą się na to pieniądze.

- Ogrody włoskie zajmowały kiedyś ok. 1,6 hektara. Dziś zachowały się ruiny altan ogrodowych, murki, dwie kamienne sadzawki w kształcie eliptycznym i czterolistnym. Niektóre alejki są odtworzone - informuje wójt.

Włodarz Iwanisk rekomenduje zwiedzanie zamku w czasie upałów. Jak mówi, są tam miejsca, w których można odpocząć i się ochłodzić. To na przykład stajnie, które są, jego zdaniem, najpiękniejsze i przynoszą natychmiastowe ochłodzenie. Prócz tego praktycznego wymiaru, szczególnie w kontekście panujących upałów, ważna i ciekawa jest historia.

- W stajniach, konie posiadały kryształowe żłoby, a także kryształowe lustra - mówi wójt.

Budowla 20 marca 2018 roku otrzymał tytuł Pomnika Historii.

Reklama