Kończy się nabór do szkół średnich. Które szkoły najpopularniejsze?

Data publikacji: 25.06.2019 14:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zaskoczenia nie było. Dzisiejszy, ostatni dzień rekrutacji do kieleckich szkół średnich pokazuje, że najwięcej kandydatów chce kontynuować naukę w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Cypriana Kamila Norwida. Ta szkoła była najpopularniejszą w Kielcach również w ubiegłym roku, a jak informowało Radio Kielce w połowie tegorocznej rekrutacji, duża liczba kandydatów wskazywała, że ten wynik się powtórzy.

Jagoda Semaniak, nauczycielka III LO, odpowiedzialna za proces rekrutacji informuje, że w sumie „Norwida” wybrało ponad 2 tysiące kandydatów, z czego jako szkołę pierwszego wyboru wytypowało go 670 osób. Na pierwszoklasistów czekają tymczasem 332 miejsca.

- Klas mamy dwanaście. Sześć dla osób po szkole podstawowej i sześć dla absolwentów gimnazjów. Od kilku lat popularność naszej szkoły rośnie, młodzież uważa, że jesteśmy szkołą przyjazną, gdzie żaden uczeń nie jest anonimowy i mamy tego efekty – twierdzi Jagoda Semaniak.

Wszystkie szkoły, w tym roku uruchamiają oddzielne klasy każdego profilu dla absolwentów gimnazjów i absolwentów szkół podstawowych. W tym pierwszym przypadku chęć dostania się do 34-miejscowej klasy biologiczno-chemicznej w „Norwidzie” zgłosiły 662 osoby, natomiast uczniów po szkole podstawowej, starających się o miejsce na tym profilu jest aż 728.

Jeżeli chodzi o technika, to widać ogromne zainteresowanie klasami kształcącymi informatyków. Największa konkurencja jest w Zespole Szkół Elektrycznych. O miejsce w klasie o tym profilu stara się tam 511 absolwentów gimnazjów oraz 587 absolwentów szkół podstawowych. Władysław Zaucha, dyrektor szkoły mówi, że bardzo cieszy też duża liczba kandydatów, którzy wskazali ten profil, jako klasę pierwszego wyboru.

- Na kierunek informatyka chętnych osób po szkole podstawowej, którzy wskazali nas jako pierwszy wybór mamy 103, co daje około trzech osób na jedno miejsce. Również technik programista cieszy się bardzo dużym powodzeniem – informuje Władysław Zaucha.

To nowy profil, na który „Elektryk” po raz pierwszy prowadzi nabór. Tam również liczba kandydatów z pierwszego wyboru to prawie 3 osoby na miejsce.

Dobrze wygląda też sytuacja szkół branżowych. Bardzo popularna jest branżówka działająca w Zespole Szkół Mechanicznych przy ulicy Jagiellońskiej. Największą popularnością cieszą się tam zawody mechanika pojazdów samochodowych oraz elektromechanika.

Listę osób zakwalifikowanych, szkoły przedstawią 16 lipca.

SPRAWDŹ STATYSTYKI TEGOROCZNEJ REKRUTACJI

Reklama