Prezydent Wenta godny zaufania? Radni decydują

Data publikacji: 26.06.2019 10:28 / Data aktualizacji: 27.06.2019 15:35
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu (od lewej): Bogdan Wenta - prezydent Kielc oraz zastępcy: Danuta Papaj, Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec

Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu (od lewej): Bogdan Wenta - prezydent Kielc oraz zastępcy: Danuta Papaj, Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec
27.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Takiej sesji w Kielcach jeszcze nie było. Dziś radni zadecydują czy prezydent Bogdan Wenta dostanie wotum zaufania. Nowa instytucja do oceny władzy została wprowadzona po reformie ustawy o samorządzie.

OGLĄDAJ SESJĘ KIELECKIEJ RADY MIASTA

Od tego roku procedurę udzielania absolutorium poprzedza rozpatrzenie raportu o stanie gminy oraz głosowanie w sprawie wotum zaufania. Wcześniej do zabrania głosu poproszeni zostaną mieszkańcy. Do zabrania głosu zgłosiło się 7 osób.

Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu (od lewej): radni: Joanna Winiarska, Kamil Suchański, Katarzyna Zapała i Jarosław Karyś27.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Kamil Suchański, przewodniczący kieleckiej rady miasta nie ujawnia, jak zagłosuje. Dodaje, że w klubie Projekt Świętokrzyskie Bezpartyjny i Niezależny nie będzie dyscypliny podczas głosowania.

- Każdy odda głos zgodnie z własnym sumieniem. Chcemy wysłuchać mieszkańców, zobaczymy, jak odnoszą się do pewnych spraw. Zobaczymy, jakie argumenty padną? Jaka będzie ich ocena? Osobiście często oceniam pracę pana prezydenta i mam szereg zastrzeżeń, uwag i interpelacji. Mam w sprawie zaufania wyrobione zdanie. Jakie? To się okaże w czwartek - powiedział przewodniczący.

Jarosław Karyś, szef klubu PiS stwierdził, że w klubie cały czas trwają rozmowy dotyczące dzisiejszego głosowania.

- Będziemy oceniać nie tylko pierwszy miesiąc ubiegłego roku, ale też pierwsze pół roku. Spotkaliśmy się kilkukrotnie. Rozważamy różne możliwości. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Analizujemy co było plusem w dotychczasowej prezydenturze, a co minusem. W mojej ocenie praca prezydenta jest rozczarowująca - stwierdził Jarosław Karyś.

Dwukrotne nieudzielenie wotum może skutkować ogłoszeniem referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Podczas sesji radni zadecydują także między innymi o tym, czy uczniowie na czas wakacji będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Reklama