Złoty Krzyż Zasługi dla księdza Stanisława Pindery

Data publikacji: 27.06.2019 21:41
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Złoty Krzyż Zasługi dla ks. infułata Stanisława Pindery, na zdj. starosta Piotr Babicki, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i ks. Stanisław Pindera

Złoty Krzyż Zasługi dla ks. infułata Stanisława Pindery, na zdj. starosta Piotr Babicki, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i ks. Stanisław Pindera
Starachowice. 27.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Złoty Krzyż Zasługi pierwszego stopnia na zakończenie pracy duszpasterskiej otrzymał ksiądz infułat Stanisław Pindera ze Starachowic. Podczas uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa radomskiego Henryka Tomasika odznaczenie wręczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Ksiądz Stanisław Pindera, to twórca parafii Matki Boskiej i budowniczy kościoła. Pierwszą mszę świętą odprawił w 1984 roku na łące, która później stała się placem budowy świątyni. Jak podkreślał podczas nabożeństwa, powstanie kościoła i budowanie wspólnoty, to praca wszystkich parafian.

Biskup Henryk Tomasik przypomniał, że ksiądz Pindera zaangażowany był w budowę seminarium duchownego w Radomiu, domu księży seniorów, przygotowanie dawnego klasztoru benedyktynek na potrzeby kurii i powstanie centrum edukacyjnego Emaus.

Wojewoda Agata Wojtyszek stwierdziła, że działania podejmowane przez księdza Stanisława Pinderę wymagały nakładu czasu i energii, a jednocześnie parafianie nigdy nie czuli się zaniedbani w potrzebach duchowych.

Równie ciepło do swojego proboszcza zwracali się wierni, którzy wspominali czasy początków parafii, budowy pierwszej kaplicy, a później plebanii i kościoła. W każdej wypowiedzi pojawiał się motyw ojcowskiej dbałości o wspólnotę i codziennej pracy duszpasterskiej.

Wniosek o nadanie Złotego Krzyża Zasługi złożył starosta Piotr Babicki. Jak przypomniał, ksiądz Pindera to budowniczy kościoła, seminarium duchownego, ale też artysta fotografik. W parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy działa także wiele wspólnot religijnych, a mieszkańcy są bardzo związani emocjonalnie z kościołem. Decyzję o nadaniu odznaczenia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ksiądz Stanisław Pindera pozostanie w parafii na osiedlu Wanacja, nowym proboszczem został ksiądz Andrzej Kania, który jako neoprezbiter pracował w tej parafii.

Ks. infułat Stanisław PinderaStarachowice. 27.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama