Synoptycy ostrzegają przed kolejną falą upałów w regionie

Data publikacji: 29.06.2019 17:52
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 25.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami wydał dla całego województwa świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie ono obowiązywało od niedzieli od godziny 12.00 do poniedziałku do 20.00. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30°C do 34°C, natomiast w nocy od 17°C do 20°C.

Dodatkowo, przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Tymczasem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu. Powinniśmy również unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu, przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy, należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Reklama