Casting do „Magnezji” w urokliwych zakątkach Maleńca

Data publikacji: 30.06.2019 12:30
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Maleniec. Casting do filmu „Magnezja”. Aktor Robert

Maleniec. Casting do filmu „Magnezja”. Aktor Robert
30.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym Maleniec trwa dwudniowy casting do nowego filmu Macieja Bochniaka pt. „Magnezja”. Otrzymał on dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym producent Aurum Film, będzie to fabularna, gangsterska opowieść osadzona w realiach II RP. W filmie ma być wiele scen zbiorowych, do których zatrudnieni zostaną statyści. Część ujęć ma być kręcona w Maleńcu, gdzie potrzeba około 150 statystów. Chętni mogli się zgłaszać telefonicznie lub mailowo do organizatora castingu. W sobotę w przesłuchaniach wzięło udział około stu osób. W niedzielę od rana zgłaszały się kolejne.

Dla niektórych jest to okazja do sprawdzenia swoich sił w aktorstwie, a inni traktują to jako ciekawą przygodę.

Wśród nich jest 17-letni Michał i jego mama Magda, którzy przyjechali z Końskich. Michał powiedział, że znalazł ogłoszenie w Internecie i postanowił, że chce spróbować. Byłaby to dla niego nowa przygoda, choć wie, że będzie tylko elementem tłumu. Jego mama dodaje, że sama nie zdecydowałaby się wystąpić, ale jeśli synowi się uda, to będzie mu towarzyszyć.

Maleniec. Casting do filmu „Magnezja”. 17-letni Michał z mamą30.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei 22-letni Robert z Radoszyc postanowił sprawdzić, czy podobałoby mu się aktorstwo i czy nadawałby się do takiej pracy.

- Chciałem spróbować czegoś nowego, zobaczyć jak wygląda praca aktorów i sprawdzić, czy sam mam zadatki do pracy w tym kierunku. Od dawna zachęcała mnie do tego rodzina. Przyszedłem spróbować, zobaczymy, może się uda - mówił Robert.

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że organizatorzy castingu na własną rękę poszukiwali też osób o „specyficznych” twarzach. W tym celu wybrali się na spacer ulicami Maleńca. Nowy film Macieja Bochniaka ma wejść na ekrany kin na początku 2020 roku.

Zespół Zakładu Przemysłowego w Maleńcu to unikalny zabytek techniki, który robi wrażenie na zwiedzających. Charakterystycznym elementem obiektu jest największe drewniane koło wodne w Polsce, które jest także symbolem heraldycznym powiatu koneckiego.

- Filmowcy, którzy odwiedzili to miejsce, zachwycili się zabytkowym zakładem - przyznaje Maciej Chłopek, dyrektor instytucji.

W jego ocenie produkcja filmowa może upowszechnić wiedzę o Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu, który w ubiegłym roku odwiedziło 5,5 tysiąca osób. Dyrektor dodaje, że wiele osób przyjeżdża do Maleńca na sesje fotograficzne.

Obecnie, w oparciu o istniejące elementy, powstaje tu także Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych. Projekt zakłada, że zabytkowe maszyny zostaną uruchomione, dzięki czemu zwiedzający zobaczą rekonstrukcję dawnych technologii wytwórczych.

Reklama