Organizacja pracy na SOR. Minister zdrowia podpisał porozumienie

Data publikacji: 01.07.2019 13:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podpisanie porozumienia w sprawie organizacji pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Paweł Kamiński - zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Maciej Miłkowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski

Podpisanie porozumienia w sprawie organizacji pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Paweł Kamiński - zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Maciej Miłkowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski
Kielce. 01.07.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Poprawie organizacji pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz zmniejszeniu kolejek ma służyć porozumienie, które dziś w Kielcach podpisał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia z dyrektorami świętokrzyskich szpitali.

Jak wyjaśnia wiceminister, w myśl porozumienia pacjent, który trafi na szpitalny oddział ratunkowy będzie musiał być niezwłocznie zarejestrowany. Następnie lekarz wstępnie oceni stan jego zdrowia i na tej podstawie, w pięciostopniowej skali, zdecyduje jak szybko musi być przyjęty.

- Czerwony, pomarańczowy i żółty - to tryby, które wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Dodatkowo są jeszcze dwa tryby, określające stan zdrowia pacjenta, jako taki, który nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Ci pacjenci mogliby być przyjęci w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, przez lekarzy rodzinnych. Wiadomo jednak, że pacjent, który zgłosi się na SOR, nie może zostać odesłany bez udzielenia mu pomocy. Będzie musiał zdawać sobie jednak sprawę, że będzie musiał czekać w kolejce, aż lekarze przyjmą pacjentów w gorszych stanach. Ewentualnie, jeżeli w tym samym budynku działa także nocna i świąteczna opieka lekarska, taki pacjent zostanie tam odesłany - dodał wiceminister Maciej Miłkowski.

Jednocześnie wiceminister zdrowia zapowiedział wzrost wycen usług medycznych na szpitalnych oddziałach ratunkowych o 15 procent oraz o 10 procent wzrost ryczałtu za utrzymywanie tzw. gotowości.

Nowy system ma zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa na szpitalnych oddziałach ratunkowych, powiedział Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski.

- Ten system ma spowodować ujednolicenie tego, co dotychczas było. Przyczyni się on także do szybszego udzielania pomocy osobom, które tej pomocy naprawdę oczekują - dodał wicepremier Bartłomiej Dorywalski.

Jak mówi Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, nowy system wprowadzi jednolity standard dla wszystkich polskich lecznic.

Podpisanie porozumienia w sprawie organizacji pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Bartosz Stemplewski - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i Paweł Kamiński - zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lotniczym Pogotowiu RatunkowymKielce. 01.07.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Liczymy na to, że nowe rozwiązania spowodują zmniejszenie się chaosu, jaki teraz czasami panuje na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Cieszymy się również ze wzrostu wycen ryczałtu, ponieważ jest to miejsce najbardziej kosztochłonne w całym szpitalu - dodał Bartosz Stemplewski.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że SOR to miejsce szczególne, dlatego bardzo ważna jest w tych miejscach szybka diagnostyka i sprawna organizacja pracy. Dlatego jego zdaniem, nowy system przyniesie spodziewane rezultaty.

Podpisanie porozumienia w sprawie organizacji pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Marek Tombarkiewicz - dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Jarosław Rusiecki - senator PiS i Krzysztof Słoń - senator PiSKielce. 01.07.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Chodzi o to, by żaden element systemu opieki nad pacjentem od jego pojawienia się w szpitalu, nie opóźniał zarówno właściwej diagnozy, jak i właściwego sposobu leczenia. Temu służą nowe rozwiązania organizacyjne, które dziś zostały zaproponowane dla świętokrzyskich szpitalnych oddziałów ratunkowych - dodał senator Krzysztof Słoń.

W szpitalu wojewódzkim nowy system ma być wprowadzony do 1 października. Na pozostałych SOR-ach nowe standardy mają obowiązywać najpóźniej od sierpnia przyszłego roku.

Reklama