Darmowy parking i szybciej do specjalisty. Ułatwienia dla rodzin zastępczych

Data publikacji: 02.07.2019 13:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Od lewej: Anna Sokołowska-Smołkowksa - dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego, Elżbieta Korus - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Od lewej: Anna Sokołowska-Smołkowksa - dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego, Elżbieta Korus - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Kielce. 02.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Szybki dostęp do lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz bezpłatny parking przy tej lecznicy - to ułatwienia dla opiekunów dzieci z zawodowych rodzin zastępczych. Stosowne upoważnienia podpisano dziś w urzędzie marszałkowskim.

Anna Syska prowadząca pogotowie opiekuńcze w Piekoszowie, w którym przebywają niemowlęta przyznaje, że będzie to dla niej i dzieci, którymi się opiekuje duża pomoc.

- Czasami zdarzało się, że kilka miesięcy musiałam czekać na wizytę specjalistyczną, co w naszym przypadku jest niemożliwe. W pogotowiu, które prowadzę wspólnie z mężem dziecko przebywa cztery miesiące, czasami trochę dłużej. Priorytetowe powinny być pogotowia opiekuńcze, ponieważ tam przebywają małe dzieci i często pomoc potrzebna jest natychmiast. Dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mieć możliwość skorzystania z szybszej pomocy medycznej – dodała Anna Syska.

Jak informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, w ciągu kilku najbliższych miesięcy w województwie wprowadzona zostanie Świętokrzyska Karta Zawodowej Rodziny Zastępczej, dzięki której rodziny otrzymają zniżki na korzystanie z usług jednostek podległych marszałkowi województwa.

- Ta karta będzie bonusem. Będziemy chcieli, aby dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych mogły korzystać ze zniżek w instytucjach nam podległych, np. w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, czy Muzeum Wsi Kieleckiej. Mamy nadzieję, że też inne instytucje przyłączą się do naszej inicjatywy – dodała Renata Janik.

Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, wszystkie te inicjatywy mają spowodować, że w regionie przybędzie zawodowych rodzin zastępczych.

- Dzieci oczekujących do przyjęcia jest znacznie więcej niż tych rodzin. Dlatego chcielibyśmy, by więcej osób zdecydowało się być rodzinami zastępczymi. Nikogo nie można przymusić, to musi wypływać z serca i miłości do dzieci – dodał marszałek Andrzej Bętkowski.

W województwie świętokrzyskim działa ponad 60 zawodowych rodzin zastępczych, w których przebywa ponad 300 dzieci.

Reklama