Skarżyszczanie oddali hołd Matce Boskiej Ostrobramskiej

Data publikacji: 02.07.2019 21:09
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Na zdjęciu: Henryk Tomasik - biskup radomski

Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Na zdjęciu: Henryk Tomasik - biskup radomski
02.07.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

92 lata temu w Wilnie, a 14 lat temu w Skarżysku koronowany został obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. We wtorek wspomnienie tych wydarzeń upamiętniono w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Jak przypomniał kustosz sanktuarium ksiądz Jerzy Karbownik, obie uroczystości odbyły się 2 lipca, a Maryja Ostrobramska to Wielka Księżna Litewska i opiekunka Skarżyska.

Wśród uczestników uroczystości było wiele osób, które pamiętają moment koronacji w 2005 roku. Jak wspominają, dzień był piękny, słoneczny i bardzo wzruszający.

- Taki już się nie powtórzy - mówią skarżyszczanie.

Mszę rocznicową odprawił biskup radomski ksiądz Henryk Tomasik. Podczas homilii odniósł się do Ewangelii, która mówiła o cudzie w Kanie Galilejskiej. 

- To Maryja jest obecna przy człowieku, kiedy znajduje się w trudnej sytuacji, jak nowożeńcy w Kanie. Różne narody brały Matkę Bożą za swoją patronkę, tak zrobili również Polacy. Pierwszy polski hymn to Bogurodzica, w naszej kulturze żywo obecna jest także Matka Miłosierdzia z Ostrej Bramy - podkreślił duchowny.

Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej02.07.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Biskup Henryk Tomasik przypomniał, że 2 lipca 1927 roku, arcybiskup Aleksander Kakowski podczas mszy z udziałem Kardynała Augusta Hlonda i Marszałka Józefa Piłsudskiego dokonał koronacji obrazu w Wilnie.

- W 2005 roku podobna liturgia sprawowana była w Skarżysku z udziałem 350 księży i 28 biskupów oraz tysięcy wiernych - mówił duchowny.

- W procesji z darami mieszkańcy miasta przynieśli stągwie wypełnione dobrymi uczynkami, zapisanymi na kartkach, wśród nich było wyznanie rodziców, którzy przebaczyli zabójcy swojego dziecka - zaznaczył.

Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej02.07.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Biskup Henryk Tomasik podkreślał, że dziś też potrzeba takich stągwi z modlitwą za Kościół i kapłanów, rodziny, młodzież, powołania i niewierzących. Jego zdaniem, w ten sposób realizowana będzie droga maryjna, która jest najpewniejszą ścieżką wiary.

Korony dla matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku pobłogosławił jeszcze Jan Paweł II.

Reklama