Na Święty Krzyż przybędzie 120 tysięcy pielgrzymów

Data publikacji: 04.07.2019 13:54 / Data aktualizacji: 04.07.2019 14:34
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor na Świętym Krzyżu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Cała Polska spotka się na Świętym Krzyżu w ramach inicjatywy „Polska pod Krzyżem”. Wydarzenie organizują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, wspólnie z inicjatorami akcji „Różaniec Do Granic”. Według organizatorów, w dwudniowym wydarzeniu na Świętym Krzyżu może wziąć udział ponad 120 tysięcy osób.

- Pomysł organizacji spotkania powstał w Wielki Piątek. Jego celem jest odnowa wiary Polaków – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej na Św. Krzyżu.

- Inicjatywa by spotkać się właśnie tu, w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie od wieków przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego, zrodziła się w sercu osób świeckich i duchownych. Chodzi o to, by pod tym krzyżem prosić Boga o niezachwianą wiarę, o siłę wobec wszystkiego, co dzieje się w polskim Kościele, jak ataki i profanacje tego, co najświętsze i najważniejsze dla nas, katolików. Chcemy spotkać się w blasku relikwii Chrystusowego Krzyża i odnowić swoją wiarę – dodaje o. Dariusz Malajka.

Spotkanie na świętokrzyskich błoniach rozpocznie się 14 września przed południem. Będzie msza święta, konferencje, świadectwa zaproszonych gości z kraju i zagranicy oraz całonocne czuwanie modlitewne, połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Organizatorzy planują wypożyczyć największą w Polsce, 3-metrową monstrancję, w której umieszczona zostanie Hostia o średnicy 60 cm. Wspólna modlitwa zakończy się rano, w niedzielę 15 września mszą świętą. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w wydarzeniu, będzie mógł się na nie zapisać na stronie www.polskapodkrzyzem.pl.

- Zapisy rozpoczną się 14 lipca – dodaje o. Dariusz Malajka.

- Zapisy są niezbędne z uwagi na spodziewaną dużą liczbę pielgrzymów i ograniczone miejsce na górze. Na szczyt wejdzie ok. 100 tysięcy osób, które zapiszą się jako pierwsze. Pozostali będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, obserwując je na telebimach ustawionych w Nowej Słupi i w Hucie Szklanej – dodaje o. Dariusz Malajka.

- Dodatkowo, cała przestrzeń zostanie specjalnie zaaranżowana – mówi zakonnik.

- Na trasie od bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Nowej Słupi i w Hucie Szklanej zostaną ustawione banery witające pielgrzymów. Co jakiś czas będą też podświetlone wizerunki świętych i błogosławionych. Poza tym, wchodząc w przestrzeń sanktuarium, pielgrzymi będą słyszeć z głośników litanię do Wszystkich Świętych, która pomoże im się wyciszyć - dodaje.

Organizatorzy akcji „Polska pod Krzyżem” podkreślają, że organizowane przez nich wydarzenie zbiega się z czterdziestą rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i dwudziestą rocznicą wizyty Ojca Świętego w diecezji sandomierskiej.

Tagi do tego wpisu
Reklama