Kolejni ochotnicy w służbie WOT. Dla niektórych to spełnienie młodzieńczych marzeń

Data publikacji: 05.07.2019 12:08
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Przyjęcie nowych żołnierzy do Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej . Jednostka Wojskowa w Sandomierzu

Przyjęcie nowych żołnierzy do Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej . Jednostka Wojskowa w Sandomierzu
Sandomierz. 05.07.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

47 ochotników wstąpiło dziś w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wcielenie odbyło się w jednostce wojskowej w Sandomierzu. Brygada liczy obecnie około 750 wojskowych.

Jeden z nowych żołnierzy Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii powiedział Radiu Kielce, że dla niego wstąpienie do WOT jest kontynuacją tradycji rodzinnych, ponieważ poczynając od pradziadka - ułana, wszyscy w linii męskiej służyli w wojsku. On sam, wstępując do Terytorialsów realizuje swoje młodzieńcze marzenia, aby zostać żołnierzem.

Panie: Kasia i Ania podkreślały patriotyczny wymiar, który przyświecał im w podjęciu decyzji o wstąpieniu do służby. - Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązuje do tradycji Armii Krajowej. To ważne, aby swoją postawą dawać przykład, że takie wartości jak szacunek do ojczyzny i gotowość do poświeceń to wartości, które warto pielęgnować – mówiły.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiedział, że nowi żołnierze wezmą udział w 16-dniowym szkoleniu, które od niedzieli odbywać się będzie na poligonie w Nowej Dębie. Wszyscy dostaną broń, przejdą m.in. ćwiczenia z taktyki i nauka strzelania. Dzisiaj podczas przyjęcia do Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze przeszli badania lekarskie i psychologiczne, otrzymali mundury, poddani zostali testowi z wychowania fizycznego. Wyniki zostały zapisane, aby sprawdzać postępy w rozwoju fizycznym żołnierzy - dodał pułkownik Barański.

Przysięga przyjętych dzisiaj żołnierzy odbędzie się 20 lipca w jednostce wojskowej w Sandomierzu. Kolejne przyjęcia do WOT odbędą się jesienią.

Reklama