Policja czuwa nad bezpieczeństwem. Także na wodzie

Data publikacji: 05.07.2019 14:58
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chańcza. Policyjne ćwiczenia

Chańcza. Policyjne ćwiczenia
05.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Nie tylko kierowcy samochodów, ale także rowerów wodnych i łodzi są kontrolowani przez policjantów. Przez całe wakacje funkcjonariusze czuwają nad bezpieczeństwem osób, odpoczywających na akwenach w województwie świętokrzyskim.

Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach informuje, że mundurowi patrolują brzegi jezior, a także sprawdzają, czy osoby korzystające z pojazdów wodnych zasilanych silnikiem mają do tego odpowiednie uprawnienia. Ponadto kontrolują stan trzeźwości osób pływających na materacach i kajakach.

- Zgodnie z przepisami taka osoba nie może wcześniej spożywać alkoholu. Jeżeli będzie inaczej zostanie ukarana mandatem - powiedział Karol Macek.

Mundurowi na specjalnej łódce patrolują między innymi zalew w Chańczy. To najnowocześniejsze tego typu urządzenie, którym dysponuje świętokrzyska policja. Aspirant Kamil Siejka z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach informuje, że osiąga ono prędkość maksymalnie 75 km/h. W środku znajdują się cztery miejsca dla załogi. - Dzięki łodzi możemy podpłynąć do sterników i skontrolować ich na wodzie - dodaje aspirant Kamil Siejka.

W ubiegłym roku, w sezonie wakacyjnym w województwie świętokrzyskim utonęło 7 osób. - Do wszystkich tych zdarzeń doszło w miejscach, w których pływanie jest zabronione i nie ma tam ratownika. Apelujemy, aby rozsądnie wybierać miejsca odpoczynku. Dzięki temu, gdy będziemy w niebezpiecznej sytuacji, ktoś nam pomoże - podkreśla Karol Macek.

Jak wynika z policyjnych danych, do największej liczby zdarzeń nad wodą dochodzi m.in. po spożyciu alkoholu i kiedy odpoczywający przeceniają swoje umiejętności. Aby wakacje nie zakończyły się tragedią, trzeba pamiętać także o tym, aby znać umiar i nie siedzieć cały dzień na słońcu. Przed wejściem do wody należy się wcześniej schłodzić i poprosić zaufaną osobę o to, aby przypilnował naszych rzeczy.

Reklama