Arie z najsłynniejszych oper zabrzmią w jędrzejowskim klasztorze

Data publikacji: 06.07.2019 07:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze Cystersów w Jędrzejowie

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze Cystersów w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W klasztorze oo. cystersów w Jędrzejowie rozpoczyna się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Jubileuszowe wydarzenie nawiązuje do Roku Stanisława Moniuszki.

Podczas lipcowych i sierpniowych koncertów melomanii będą mogli usłyszeć arie z najsłynniejszych oper kompozytora „Halki” i „Strasznego Dworu” w wykonaniu solistów Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Muzycznego w Lublinie. Oprócz tego w Jędrzejowie ponownie wystąpi Zespół im. Georga Philipa Telemanna pod dyrekcją Piotra Sadowskiego, który zaprezentuje „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego oraz znany festiwalowej publiczności Georgij Agratina, który zagra na fletni pana i cymbałach. 

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz tenor Bogusław Morka - informuje Krzysztof Ślusarek, prezes Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego.

- W pierwszych latach festiwal był skromny, stanowiły go tylko pojedyncze koncerty, aż rozrósł się do dwumiesięcznych, lipcowo-sierpniowych spotkań z muzyką organową i kameralną. Pomysłodawcą wydarzenia jest Robert Grudzień, wirtuoz organów, który zainspirował się brzmieniem zabytkowego, barokowego instrumentu w cysterskim opactwie i zaproponował współorganizowanie festiwalu Grażynie i Krzysztofowi Ślusarkom. W 25-letniej historii wydarzenia w jędrzejowskim klasztorze wystąpiło wiele znanych i znamienitych osób ze świata muzyki, m.in. kompozytorzy Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki oraz Jerzy Maksymiuk. Ponadto sopranistka Teresa Żylis-Gara, mezzosopranistki Małgorzata Walewska i Alicja Węgorzewska i tenor Marek Torzewski. Na festiwalu zaśpiewał również Chór Chłopięcy „Poznańskie Słowiki” oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze - mówi Grażyna Ślusarek, współorganizator festiwalu.

Jak dodaje - niewątpliwym sukcesem jest umożliwienie publiczności jędrzejowskiej zetknięcia się z wybitnymi artystami oraz zapoznania się z brzmieniem rzadkich instrumentów: fletni Pana, cymbałów, bandury, gongów indyjskich, trąbit i dud szkockich, a także piły, czy szklanki. Dlatego warto podkreślić ogromną rolę popularyzatorską festiwalu.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Koncerty odbywać się będą w soboty o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

TERMINARZ XXV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ JĘDRZEJÓW 2019


Koncerty w soboty, w lipcu i sierpniu o godzinie 19.00

6 lipca: Opera „Halka” oraz popularne arie Stanisława Moniuszki - soliści Teatru Muzycznego w Lublinie: Kamila Lendzion (sopran), Kuba Gąska (tenor), Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian) oraz gościnnie Wiktor Kowalski (baryton)
13 lipca: Muzyka polska i światowa - Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudzień (organy)
20 lipca: Ave Maria oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego - Zespół im. Georga Philippa Telemanna pod dyrekcją Piotra Sadowskiego (skrzypce)
27 lipca: Opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki - soliści Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi: Sylwia Strugińska (sopran), Dominik Sutowicz (tenor), Grzegorz Szostak (bas) i Danuta Antoszewska (fortepian)
3 sierpnia: Miniatury klasyczne - Tomasz Marczak (tenor) i Andrzej Sochoń (organy)
10 sierpnia: Adam Mickiewicz, Dziady, część III - spektakl w wykonaniu krakowskich aktorów młodego pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński i Paweł Plewa, dyrekcja i organizacja spektaklu: Grzegorz Sitkowski
17 sierpnia: „Kształtem miłości piękno jest” - Jerzy Zelnik (aktor), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Andriy Nakonechnyj (trąbka) i Nadiya Velychko (organy)
25 sierpnia (niedziela): Finał festiwalu - światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście.

 

Reklama