Krzemionkom to się po prostu należało [KOMENTARZE]

Data publikacji: 06.07.2019 19:07
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Duże emocje towarzyszyły osobom, które są związane z neolitycznymi kopalniami krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Jak informowaliśmy, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W czasie dość długiej debaty nad wnioskiem z Polski zaznaczano, że istotne jest, aby w rejonie Krzemionek i innych obiektów uwzględnionych we wniosku, utworzono park kulturowy. List intencyjny w tej sprawie, kilkanaście dni przed sesją komitetu w Baku, podpisały trzy gminy: Bodzechów, Ożarów i Ćmielów.

Ewa Działowska, była dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego, informuje, że to był krok, który jej zdaniem, zaważył na pozytywnym rozstrzygnięciu. Jak mówi, od rana oglądała transmisję z Baku, choć decyzja zapadła dopiero około godziny 16.00.

- Ja się bardzo cieszę, Krzemionkom się należało, bo to jest zabytek na skalę światową i myślę, że powinny być dawno wpisane na tę listę -  mówi Ewa Działowska. Podkreśla, że to duża szansa dla muzeum, dla całego regionu. Liczy na zwiększenie ruchu turystycznego, a także na dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Kobiałka, obecnie pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że emocje były bardzo duże i rosły z każdą chwilą. Jak mówi, przed muzeum wiele pracy. Tymczasem gratuluje wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu wniosku do UNESCO, to m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pracownicy muzeum, archeolodzy i eksperci. Beata Kobiałka podkreśla, że planuje powołanie zespołu, który będzie pracował nad tym, aby spełniać wszystkie wymagania UNESCO, a to na przykład, dodatkowe raporty i dokumentacja.

- To ich wielki sukces, ja jako administrator muzeum wybiegam do przodu i myślę o tym, co powinniśmy teraz robić, aby realizować wszystkie zadania, jakie niesie za sobą wpis na listę UNESCO - mówi Beata Kobiałka.

Z wpisu na listę cieszy się burmistrz Ożarowa. Na terenie gminy znajduje się jedno ze stanowisk zawartych we wniosku, kopalnia Korycizna. Marcin Majcher deklaruje pracę na rzecz ochrony tego terenu.

- Cieszymy się, że Krzemionki i Korycizna zyskały taką światową aprobatę, to wyróżnienie dla gminy. Jeśli UNESCO nas zauważyło, to znaczy, że to jest duże dobro narodowe - mówi burmistrz Marcin Majcher.

Starosta opatowski Tomasz Staniek mówi, że chce, aby powiat włączył się w ochronę zabytków, które uzyskały prestiżowy tytuł. Kilka miesięcy temu włodarz powiatu podpisywał w tej sprawie odpowiednie porozumienie.

- Ogromne wyróżnienie i ogromna szansa. Cieszę się, że Korycizna leży na terenie powiatu opatowskiego. Chcemy włączyć się we wszystkie działania, aby zachować te zabytki dla potomnych. To wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie dla Krzemionek - mówi starosta opatowski.

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach znajdują się na terenie gminy Bodzechów. Wójt Jerzy Murzyn gratuluje i dziękuje wszystkim zaangażowanym w stworzenie wniosku i doprowadzenie do tego, że największy zabytek na terenie gminy został wpisany na listę UNESCO.

Włodarz gminy uważa, że wpis na listę UNESCO pozytywnie wpłynie na działalność mieszkańców.

- Nie każda gmina posiada na liście UNESCO takie obiekty i z wielką przyjemnością tę wiadomość przyjąłem. Już teraz są zapytania od mieszkańców w kierunku rozwoju działalności okołoturystycznych - mówi wójt Jerzy Murzyn.

Jak informuje Jerzy Murzyn, samorząd przygotowuje się do przyjęcia turystów, także zagranicznych, myśli o poprawie infrastruktury, w tym drogi dojazdowej do rezerwatu Krzemionki.

- Osiągnęliśmy kolejny wielki sukces na forum międzynarodowym w dziedzinie ochrony polskiego dziedzictwa materialnego - pisze na swoim facebookowym profilu Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. Jak zauważa, to już 16. polski obiekt na prestiżowej liście UNESCO, ale podkreśla również, że po raz pierwszy w historii naszego kraju komitet uhonorował kilka prehistorycznych stanowisk archeologicznych.

- W Krzemionkach znajduje się jedyna europejska neolityczna kopalnia krzemienia, w której odkryto narzędzia wyprodukowane ze skały wulkanicznej - pisze Magdalena Gawin.

O wpisie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa poinformowało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej.

- Komitet Światowego Dziedzictwa uznał wyjątkową wartość regionu krzemionkowskiego z uwagi na to, że stanowi on wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka, niesie unikalne świadectwo tradycji kulturowej i stanowi wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości - czytamy.

Podczas tegorocznej sesji na listę wpisano m.in.: Park Narodowy Vatnajökull w Islandii oraz starożytne miejsca metalurgii żelaza w Burkina Faso.

Reklama