Arie z „Halki” Moniuszki na początek jubileuszowego festiwalu

Data publikacji: 06.07.2019 21:39
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Jędrzejów. 06.07.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie rozpoczął się XXV, jubileuszowy, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Ponieważ tegoroczna edycja nawiązuje do Roku Stanisława Moniuszki, podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały popularne arie z Opery „Halka” Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Festiwal otworzyli Robert Grudzień, dyrektor festiwalu oraz cysters, ojciec Bruno Paterewicz, który zaznaczył, że dla klasztoru to duże wydarzenie, od 25 lat przyciągające do Jędrzejowa melomanów z całego regionu. Jak dodał, bardzo się cieszy, że impreza dotrwała do 25 urodzin i ma nadzieję, że to nie jest koniec.

- Udostępniamy wspaniałe miejsce oraz wyjątkowe organy, natomiast festiwal organizowany jest przez wyjątkowych ludzi, którzy bez profitów od 25 lat angażują się i są życzliwi temu miejscu. Chcą, aby klasztor pełnił nie tylko funkcje religijną i historyczną, ale również kulturalną - mówił przeor klasztoru.

Wśród festiwalowej publiczności nie zabrakło burmistrza Jędrzejowa, Marcina Piszczka, który podkreślał, iż festiwal odbywający się od ćwierć wieku jest dla miasta prawdziwą promocją. Jak dodał, w przeciągu tego czasu w klasztorze odbyło się prawie 200 koncertów, podczas których wystąpiło blisko tysiąc artystów. Pojawili się m.in.: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki oraz Jerzy Maksymiuk.  

- To dla nas wielkie wyróżnienie, że mamy takie miejsce, jak Archiopactwo Cystersów,  gdzie od 25 lat podczas wakacji odbywa się festiwal - dodał.

Wśród publiczności można było zaobserwować stałych bywalców festiwalowych, którzy podkreślali, że nie mogło ich zabraknąć, ponieważ starają się towarzyszyć festiwalowi rok rocznie. Jak mówili, to najważniejsze koncerty, jakie odbywają się w Jędrzejowie.   

- Koncerty klasztorne mają swoja magię - podkreślali.

W przyszłą sobotę w jędrzejowskim klasztorze zabrzmi muzyka polska i światowa w wykonaniu Georgija Agratiny i Roberta Grudnia, natomiast gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: skrzypek, Andrzej Kulka oraz tenor Bogusław Morka.  

Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę, aż do 25 sierpnia. Początek o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i KameralnejJędrzejów. 06.07.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama